Prof. J. Szyszko: Odtwarzanie siedlisk w Puszczy Białowieskiej zostało pokazane jako wycinka drzew

Polska odtwarza siedliska w Puszczy Białowieskiej, które zostały zniszczone; w skali światowej zostało to pokazane jako wycinka drzew – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

Szyszko był pytany w piątek w radiowej „Jedynce” m.in. o Puszczę Białowieską.

„Pracujemy w tym kierunku, żeby pokazać, że nastąpiło wielkie nieporozumienie. W tej chwili Polska broni prawa UE, odtwarza siedliska, które zostały zniszczone. W skali światowej zostało to pokazane jako wycinka drzew. Oczywiście jest to szkalowanie Polski, jest to nieprawda i myślę, że to również zostanie wyjaśnione” – powiedział minister.

Pytany, czy temat Puszczy Białowieskiej będzie w agendzie lipcowej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który odbędzie się w Krakowie, odpowiedział: to wszystko zależy od komitetu Unesco.

„To jest niezależna organizacja” – ocenił.

„Puszcza Białowieska jest gotowa do tego, aby ją zaprezentować, żeby pokazać, w jaki sposób doprowadzono do tego, że giną siedliska wyznaczone w ramach +Natury 2000+, w więc siedliska ważne z punktu widzenia UE, jak giną również gatunki związane z tymi siedliskami” – powiedział prof. Szyszko.

Według niego drzewostany, które wpisano na listę „Natura 2000”, zostały zniszczone nierozsądnymi decyzjami.

„Najpierw wyznaczono sieć +Natura 2000+, a później zaprzestano działań ochronnych” – podkreślił minister.

Jego zdaniem Puszcza Białowieska to jest świetnie udokumentowany obiekt „przyrodniczy pod względem historii użytkowania”.

„To jest wielkie dziedzictwo kulturowo-przyrodnicze. To wielkie dziedzictwo miejscowej ludności, wielkie dziedzictwo polskiego leśnictwa” – podkreślił Szyszko.

Przypomniał, że dokonano pełnej inwentaryzacji Puszczy Białowieskiej.

„Pod względem historii użytkowania, a więc pracowali również archeologowie, specjaliści od badań glebowych, specjaliści od różnych grup zwierząt. Inwentaryzacja w zeszłym roku kosztowała ponad 5 mln zł” – mówił minister.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl