fot. Krystian Maj/KPRM

W Polsce coraz więcej osób choruje na COVID-19. Od czwartku wchodzą w życie kolejne obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce. Rośnie także liczba zgonów. Od czwartku wchodzą w życie kolejne obostrzenia, które mają zahamować rozprzestrzenianie się epidemii.

380 nowych zakażeń i 23 zgony – to bilans ze środy. Łącznie z ponad 7500 zarażonych osób zmarło 286.

– W ciągu doby wykonano ponad 8,1 tys. testów na koronawirusa – oświadczyło Ministerstwo Zdrowia.

Wkrótce liczba badanych próbek będzie jednak znaczenie większa.

– Udało się utworzyć polskie testy, i to już nie tylko w jednym ośrodku, ale prawdopodobnie w dwóch – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Polski test na koronawirusa otrzymał już pozytywne rekomendacje.

– Przeszedł obie walidacje, teraz będzie produkowany. Pierwsza partia 150 tysięcy testów trafi do Ministerstwa Zdrowia, które rozdysponuje je pomiędzy laboratoria – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Z kolei od jutra wchodzi w życie obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Można do tego użyć maseczki ochronnej lub codziennej odzieży takiej jak szalik czy chusta. W czwartek dowiemy się także co dalej.

– Przedstawimy szczegółowy plan dotyczący zarówno najbliższego tygodnia, jak i zarysujemy nasze propozycje dotyczące kolejnych faz zmiany w obostrzeniach na najbliższe kilka tygodni, mniej więcej do połowy maja – oznajmił premier.

Walka z epidemią trwa każdego dnia.

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na finansowanie badań nad koronawirusem.

– W zakresie diagnostyki, szczepionki, leków na COVID-19 – wyliczał Wojciech Andrusiewicz.

Na finansowanie projektów badawczo-rozwojowych przeznaczono 50 milionów złotych. Maksymalna kwota dofinansowania to 5 milionów i do 100 procent wartości całego projektu.

– Chcemy, po pierwsze jak najlepiej diagnozować koronawirusa, po drugie leczyć, a po trzecie zwalczać. Stąd też ten projekt, który mówi o finansowaniu badań, które mogą doprowadzić do powstawania nowej linii diagnostycznej, do powstawania leków – podsumował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Obecnie pacjenci chorzy na COVID-19 leczeni są objawowo. Dotychczas w Polsce wyzdrowiało 668 osób.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl