fot. Monika Bilska

Rząd łagodzi obostrzenia. M. Morawiecki: Kolejne fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, musimy zachować ostrożność i czujność

Rząd łagodzi kolejne obostrzenia. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać m.in. w kościołach – mówił o tym premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, podczas której stwierdził, że kolejne fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, więc musimy zachować ostrożność i czujność.

Liczba zachorowań na koronawirusa systematycznie spada. W czwartek odnotowano 382 zakażenia.

– Średnia tygodniowa liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. W ciągu ostatniej doby zmarły 84 osoby.

– W tej chwili liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową, wynosi 53 dziennie. W stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 procent – powiedział szef resortu zdrowia.

Dlatego rząd decyduje się na łagodzenie obostrzeń.

– Już od 13 czerwca więcej osób będzie mogło być w kościołach. Zajęta będzie mogła być połowa miejsc w kościołach, to jest wyrównanie do innych miejsc i instytucji, w których obowiązują te warunki – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

Otwarte zostaną także strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach i na koncertach. Z kolei od 26 czerwca organizatorzy targów  i konferencji będą mogli zaprosić większą liczbę gości. Wydarzenia sportowe i koncerty będą się mogły odbywać z 50 proc. obłożeniem miejsc. W hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększony zostanie limit zajętych miejsc do 75 procent.

– Kolejne fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, musimy zachować ostrożność i czujność. Na wakacje – dzięki programowi szczepień – będziemy mogli doprowadzić do kolejnego luzowania obostrzeń – podsumował Mateusz Morawiecki.

Osoby zaszczepione nie są wliczane w obowiązujące limity.

https://twitter.com/PremierRP/status/1402995518079266825

 

TV Trwam News

drukuj