fot. pixabay.com

Pakiet antyinflacyjny

Część regulacji, które znalazły się w tzw. tarczy antyinflacyjnej, trafi we wtorek na posiedzenie rządu. Zgodnie z zapowiedzią premiera, pakiet najprawdopodobniej zostanie wdrożony jeszcze w grudniu.

Tarcza antyinflacyjna to pakiet rozwiązań skierowany do osób, których najbardziej dotknął w Polsce wzrost cen. Składa się ona z sześciu elementów: obniżki cen paliw, cen gazu, 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, obniżki cen energii elektrycznej, obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek „tarczowy” od 400 do 1150 zł na rok. Wysokość wsparcia uzależniona będzie od dochodu gospodarstwa domowego, oszczędności w administracji i budżecie [czytaj więcej].

Jak mówił premier RP Mateusz Morawiecki, zespół z Ministerstwa Finansów konsultował 18 listopada z Komisją Europejską możliwość obniżenia stawki VAT do zera na produkty żywnościowe.

– Gdyby była taka możliwość, to już teraz deklaruję wdrożenie na sześć miesięcy zerowych stawek VAT na żywność. Niestety ze strony Komisji Europejskiej zarówno wobec Republiki Czeskiej, jak i wobec innych państw – w tym Polski – płynie do tej pory odpowiedź odmowna – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wszystkie elementy tarczy inflacyjnej, które zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu „są już przedmiotem prac”.

– Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. – zaznaczył premier RP.

We wtorek częścią tzw. pakietu antyinflacyjnego zajmie się rząd.

TV Trwam News

drukuj