fot. PAP/EPA

Kolejne kraje Europy odmrażają gospodarki

Kolejne kraje otwierają swoje gospodarki. Premier Włoch przedstawił 7-punktowy plan ożywienia kraju. Na turystów przygotowuje się już m.in. Chorwacja. Z kolei rząd Hiszpanii na początku czerwca podejmie kolejną próbę przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego.   

W Hiszpanii minutą ciszy uczczono ofiary koronawirusa. W środę rozpoczęła się w tym kraju 10-dniowa żałoba narodowa.

Na początku czerwca rząd Hiszpanii podejmie kolejną próbę przedłużenia stanu zagrożenia epidemicznego. W sobotę premier Pedro Sanchez ogłosił, że 1 lipca Hiszpania wkroczy w okres „nowej normalności”, a przybywający tam turyści nie będą zobowiązani do obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny.

Na przyjęcie turystów przygotowuje się także Chorwacja.

– Zachowaliśmy znaczną część rezerwacji w głównym sezonie, a w ostatnich tygodniach odnotowaliśmy wzrost liczby zapytań, więc uważamy, że sezon będzie dobry – podkreśliła Sanja Bosnajk.

Chorwacja ponownie otworzyła granicę ze Słowenią i od początku czerwca spodziewa się również rosnącej liczby gości z Austrii, Węgier, Czech i Słowacji, a także z Niemiec i Polski w późniejszym okresie tego miesiąca. Pierwsi turyści już pojawili się w Chorwacji.

 – Bez problemu przeszliśmy przez granicę, zarezerwowaliśmy miejsce na kemping i musieliśmy zapłacić z góry. Ogólnie podróż była dobra i to nam się podoba. Jest trochę pusto, być może jest tu jeszcze kilka osób – poinformowała turystka.

Jak powiedział ekonomista dr Bartłomiej Gabryś, to właśnie państwa z południa Europy będą zwracały szczególną uwagę na to, jak wzmocnić branżę turystyczną. Innymi wytycznymi będą kierowały się państwa bałtyckie czy Wielka Brytania.

– Jeśli popatrzmy np. na państwa bałtyckie, czy takie jak Finlandia, Dania, Szwecja, to oni będą wspierali elementy związane z technologią […] Jeśli spojrzymy na Wielką Brytanie, to z kolei popatrzymy przez pryzmat rynku usług i tego, jak wzmocnić usługi, a z kolei Niemcy będą kładły nacisk jak wzmocnić np. przemysł motoryzacyjny – wskazał dr Bartłomiej Gabryś.

7-punktowy plan ożywienia kraju przedstawił premier Włoch Giuseppe Conte. Jako pierwszy punkt przedstawił modernizację kraju i wprowadzenie bodźców finansowych na rzecz cyfryzacji. Wymienił wspieranie innowacji oraz potrzebę umocnienia kapitalizacji firm. Stwierdził, że niezbędne jest powolne przejście ku zrównoważonej gospodarce, zgodnie z planem unijnego Zielonego Ładu.

– „Przemiana energetyczna pozostaje włoskim i europejskim priorytetem; być może znajdziemy szczepionkę na wirusa, ale na pewno nie ma szczepionki na zmiany klimatyczne” – zaznaczył Giuseppe Conte.

Premier Włoch położył nacisk na potrzebę „wielkich inwestycji” w oświatę i nauczanie uniwersyteckie. Zaproponował też skrócenie czasu postępowań sądowych. Na zakończenie zapowiedział reformę systemu podatkowego.

 

TV Trwam News

drukuj