fot. Monika Bilska

Dr Z. Kuźmiuk: Obniżenie stóp procentowych, mimo że zszokowało rynki ze względu na głębokość cięć, jest niezwykle korzystne dla gospodarki

Obniżenie stóp procentowych, mimo że trochę zszokowało rynki ze względu na głębokość cięć, jest niezwykle korzystne dla gospodarki. Jest to wyraźny sygnał dla przedsiębiorców, że Rada Polityki Pieniężnej chce wspomagać wzrost gospodarczy i ma pozytywny skutek także dla wszystkich tych, którzy mają kredyty – mówił europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt. proc. – referencyjną do 6 proc., lombardową do 6,5 proc., depozytową do 5,50 proc., redyskontową do 6,05 proc., oraz dyskontową weksli do 6,10 proc. – poinformował Narodowy Bank Polski. Jak wskazał dr Zbigniew Kuźmiuk, obniżenie stóp procentowych jest wynikiem wyraźnego spadku inflacji. [czytaj więcej]

– Apogeum inflacji było w lutym tego roku, gdy wynosiła 18,4 procent. Inflacja teraz – według wstępnych danych za sierpień – wynosi 10,1 procent (…). Przyczyną decyzji Rady Polityki Pieniężnej był również spadek tzw. inflacji bazowej, która także wyraźnie się zmniejsza. Również (…) ceny producentów nie tylko nie wzrosły w tym okresie, ale spadły. Te trzy przyczyny spowodowały, że cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jest tak głębokie  –  podkreślił poseł do Parlamentu Europejskiego.

Zaznaczył również, że Rada Polityki Pieniężnej powołana jest do pilnowania wartości polskiego pieniądza. Jak dodał europoseł, Rada dała wyraźny sygnał, że jest zainteresowana pobudzeniem wzrostu gospodarczego.

– Obniżenie stóp procentowych, mimo że trochę zszokowało rynki ze względu na głębokość cięć, jest niezwykle korzystne dla gospodarki. Jest to wyraźny sygnał dla przedsiębiorców, że Rada Polityki Pieniężnej chce wspomagać wzrost gospodarczy i ma pozytywny skutek także dla wszystkich tych, którzy mają kredyty – mówił gość audycji.

Polityk ocenił, że gdy mieliśmy apogeum inflacji, to „pesymiści (w tym opozycja) twierdzili, że wejdziemy na ścieżkę wzrostu inflacji i sięgniemy 25 procent”. Jednak tak się nie stało i inflacja znacząco spadła.

– Rada Polityki Pieniężnej ma na uwadze nie tylko kwestie inflacji, ale także wzrostu gospodarczego, a w konsekwencji sytuacji na rynku pracy. Obecnie mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy (…) i bezrobocie jedno z najniższych w Unii Europejskiej – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj