Jest nadzieja dla huty Sendzimira

Jest nadzieja dla krakowskiej Huty Sendzimira. W Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie doszło do podpisania porozumienia pomiędzy urzędem a Arcelor Mittal Poland. Na jego mocy Huta przekaże Skarbowi Państwa 300 ha terenu zakładu, a w zamian otrzyma prawo własności do innych 490 ha, które do tej pory były w jej użytkowaniu wieczystym.

Porozumienie, na podstawie którego Arcelor Mittal Poland zrzeka się części terenów na rzecz urzędu wojewódzkiego, w zamian otrzymując tytuł prawa własności do pozostałych terenów, ma przynieść korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i dla miasta, które powiększy się o 300 hektarów.

W Nowej Hucie powstanie przestrzeń, w której rozwijać się będzie biznes oparty na nowych technologiach, związany z licznymi krakowskimi uczelniami. Swoją siedzibę będzie tam mieć najprawdopodobniej Kuratorium Oświaty i policja. To również – zdaniem związkowców i pracowników huty – pierwszy krok do podjęcia decyzji o modernizacji wielkiego pieca, od której uzależniona jest przyszłość  całej części surowcowej w hucie Sendzimira.

Jest wiele rzeczy, które wiążą się z istnieniem całej części surowcowej, całej huty w obecnym kształcie. To są również starania o środki z banku ochrony środowiska, to są nasze żądania likwidacji akcyzy, uwolnienia cen gazu, to jest m.in. to porozumienie – powiedział Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący hutniczej „Solidarności”.

Jednak remont pieca – jak wskazuje rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland Sylwia Winiarek – wymaga długofalowych przygotowań, a huta ma już coraz mniej czasu.

Chcemy produkować stal w Polsce, natomiast musimy mieć do tego odpowiednie warunki, tak żeby nasza stal nie przegrywała w konkurencji ze stalą, która przyjeżdża do nas od naszych sąsiadów. Wszystko w rękach władz. Czekamy na wiążące ustalenia, rozmawiamy już od dosyć długiego czasu. Te rozmowy prowadzone są w bardzo dobrej atmosferze, natomiast nam już powoli kończy się czas – podkreśla Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland.

Od decyzji w sprawie modernizacji pieca uzależniona jest przyszłość tysięcy krakowskich rodzin.

W przypadku, gdyby nie podjęto decyzji o remoncie wielkiego pieca, w tym momencie cała część surowcowa zostałaby zlikwidowana, a to groziłoby utratą miejsc pracy około 1,5 tys. samych pracowników huty, natomiast ze wszystkimi podmiotami powiązanymi z hutą i tu na miejscu, i tych na Śląsku to około 7 tys. ludzi. Byłby to dramat dla tej dzielnicy Krakowa – dodaje Roman Wątkowski.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl