fot. PAP/Rafał Guz

A. Soboń o rozmowach ze stroną społeczną nt. górnictwa: Konieczne jest zejście na poziom rozmów dotyczących przyszłości grup górniczych

Pełnomocnik rządu ds. transformacji górnictwa Artur Soboń zapewnił, że konieczne jest zejście na poziom rozmów dotyczących przyszłości grup górniczych. Jak tłumaczył, chodzi o dostosowanie produkcji węgla do wyzwań, które są przed energetyką w najbliższych latach.

Rząd prowadzi rozmowy ze stroną społeczną dot. restrukturyzacji sektora górniczego. Centrale związkowe zażądały rozmów z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Jeżeli do nich nie dojdzie do 21 września, zapowiadają protesty.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń zapewnił, że omówiono wszystkie istotne kwestie dla górnictwa i energetyki, m.in. inwestycje w nowe technologie węglowe.

Wskazał, że jest w każdej chwili do dyspozycji strony społecznej. Dodał, że rozmowy powinny zejść teraz na inny poziom.

– Ten kolejny etap to rozmowy na temat kształtu organizacji pracy przez grupy górnicze w związku z tymi wyzwaniami, które przed stoją przed górnictwem. One wynikają z sytuacji rynkowej, która polega na tym, że mamy mniejszy popyt na węgiel, mniejszą produkcję energii (w tym produkcję energii z węgla) w związku z powyższym musimy dostosować produkcję do popytu. Oznacza to w praktyce 7 milionów ton węgla mniej w roku 2021 i o tym też z pewnością będziemy rozmawiać – zaznaczył Artur Soboń.

Plan naprawczy dla górnictwa ma być wypracowany przez zespół ds. transformacji górnictwa do końca września tego roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl