Ponad 16 tys. zł zebrano w Bytomiu dla dzieci z Kresów

16 tys. 234 zł i 25 euro zebrano w czwartek w Bytomiu (Śląskie) podczas 22. kwesty na pomoc najbiedniejszym dzieciom z Kresów i ze Śląska.

„To więcej niż w ubiegłym roku. Wyjątkowa hojność i życzliwość, wiele serca i wiele zainteresowania losem Polaków za wschodnią granicą” – powiedziała PAP organizatorka kwesty, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa Danuta Skalska. Dodała, że zebrane pieniądze pomogą zorganizować transport żywności, środków czystości i słodyczy na Kresy na Boże Narodzenie.

Jedna z najstarszych w regionie zbiórek ma już ponad 25-letnią tradycję. Organizuje ją na cmentarzach przy ul. Kraszewskiego i Powstańców Śląskich środowisko mieszkających w tym mieście Kresowian, którzy przez wiele lat zbierali pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa, a od 22 lat kwestują pod hasłem „O zmarłych pamiętać – żyjących wspierać” – m.in. na wakacje ubogich dzieci ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP.

W Bytomiu od 19 lat organizowana jest też inna kwesta, dzięki której odnawiane są zabytkowe grobowce na cmentarzu Mater Dolorosa. Ta powstała w XVII w. nekropolia przy ul. Piekarskiej należy do najstarszych w regionie, 30 lat temu została wpisana do rejestru zabytków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl