fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Resort infrastruktury i budownictwa szuka pieniędzy na budowę dróg

Resort infrastruktury i budownictwa szuka pieniędzy na sfinansowanie programu budowy dróg – poinformował wiceminister Jerzy Szmit. W związku z tym ministerstwo przewiduje m.in. zwiększenie finansowania przez Krajowy Fundusz Drogowy, starania o fundusze europejskie, zastosowanie komercyjnego finansowania.

Wśród pomysłów jest też koncepcja powołania drogowej spółki specjalnego przeznaczenia i zwiększenia wydatków na drogi z budżetu państwa.

Wiceminister Jerzy Szmit na konferencji w Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślił, że w planie budowy dróg konieczne są duże zmiany.

– My musimy, jako administracja rządowa, budować płynny system komunikacyjny. Czynić można to znacznie łatwiej, gdy fundusze, którymi dysponujemy nie są obciążone takimi czy innymi zobowiązaniami technicznymi czy politycznymi. Pracujemy dzisiaj nad obniżeniem kosztów. Pracujemy nad źródłami finansowania. Myślę, że następna faza, zarówno podpisywania kontraktów, jak i rozpisywania nowych, to będzie jesień tego roku. To musi być już na nowych zasadach, w nowym reżimie technologicznym, w nowych zasadach organizacyjnych, abyśmy realnie zaczęli taniej budować drogi. Gdybyśmy dalej bezrefleksyjnie szli tą drogą, co nasi poprzednicy, to pieniądze, o których tutaj mówimy, to jest 107 miliardów złotych, skończyłyby się za 2 lata – powiedział Jerzy Szmit.

Plan zakłada budowę blisko 4 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz około 50 obwodnic. Już dziś uroczyście otwarta zostanie część autostrady A1 między Tuszynem, a Strykowem. Udział w ceremonii weźmie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

RIRM

drukuj