Od połowy 2017 r. w UE znikną opłaty roamingowe

Zniesienie opłat roamingowych oznacza, że kiedy będziemy na wakacjach za granicą, za rozmowy telefoniczne nie zapłacimy więcej niż w kraju. Opłaty znikną od czerwca 2017 r., zaś już od końca kwietnia przyszłego roku na połączenia wykonywane za granicą można spodziewać się obniżek.

Parlament Europejski poparł wczoraj wynegocjowane w tej sprawie przepisy z krajami Unii Europejskiej. Opłaty roamingowe dla osób przebywających za granicą będą spadać stopniowo.

Od 30 kwietnia przyszłego r. będą wynosić maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia, 2 eurocenty za SMS-y oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych.

Europoseł Karol Karski z PiS podkreśla, że będzie to ułatwieniem dla przebywających za granicą, ale w zapisie są pewne restrykcje.

Przyjmujemy, że UE jest wspólną przestrzenią gospodarczą, w związku z tym opłaty telekomunikacyjne powinny wynosić tyle samo w całej Unii. Oczywiście będą wprowadzone pewnego rodzaju ograniczenia, aby nikt na tej bazie nie dokonywał nadużyć. Będzie ustawiony górny limit minut, które w tym zakresie będą mogły być wykorzystywane, natomiast on będzie na tyle wysoki dla zwykłej prywatnej osoby, która wyjeżdża na urlop, do pracy czy w jakimkolwiek innym celu, ale mimo wszystko prywatnie, aby to nie stanowiło dla niej żadnego ograniczenia – tłumaczy polityk.

PE poparł też przepisy dotyczące neutralności sieci. Chodzi o to, by firmy, które oferują dostęp do własnej sieci, nie dyskryminowały użytkowników innych firm.

RIRM

drukuj