fot. PAP/Radek Pietruszka

Brytyjska prasa pozytywnie o sukcesie Beaty Szydło na unijnym szczycie

Brytyjska prasa podkreśla sukces negocjacyjny Polski w rozmowach dotyczących warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. W trakcie ubiegłotygodniowego szczytu UE w Brukseli osiągnięto kompromis w tej sprawie.

Niedzielne wydania ,,The Mail on Sunday” i „The Sunday Telegraph” podkreślają, że Polska zmusiła Wielką Brytanię do znaczących ustępstw wobec pierwotnych planów ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych państw członkowskich.

Jak zauważa europoseł PiS-u Jadwiga Wiśniewska, spotkanie to pokazało, że Polska może mieć znaczący wpływ na kreowanie polityki europejskiej.

– Pani Beata Szydło okazała się skutecznym Premierem i zdecydowanym negocjatorem. Podejmowała konstruktywne działania. Jej propozycje słuchane były z dużą uwagą, czego dowodem są bardzo pochlebne artykuły brytyjskiej prasy. To pokazuje, że przywracanie Polsce pozycji na mapie Unii Europejskiej ewidentnie przynosi owoce. Ograniczenia nie dotkną Polaków w takim stopniu, jak planował David Cameron – mówi europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Premier Beata Szydło mówiła po szczycie, że zapisy, jakie udało się wynegocjować, będą oznaczać, że Polacy pracujący na Wyspach, których dzieci zostały w kraju, będą otrzymywać do 2020 roku takie same świadczenia, jak dotychczas. Po tym okresie mają być one ,,mniej więcej porównywalne” do tych, które wynikają z rządowego programu 500 plus. Z kolei nowo przybyli na Wyspy od razu będą mieli dopasowywane świadczenia do standardów kraju, w którym mieszkają dzieci.

Dziś Brytyjski premier David Cameron ma przedstawić w parlamencie wynegocjowane na szczycie porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.

RIRM

drukuj