fot. pixabay.com

Walka z mafiami VAT-owskimi

Rząd przekonuje, że skutecznie walczy z mafiami VAT-owskimi i uszczelnia system podatkowy, na czym korzystają wszyscy Polacy. To odpowiedź na zarzuty opozycji oraz sprzyjających jej mediów.

Dyskusję o skuteczności rządu w walce z mafiami VAT-owskimi wywołał materiał telewizji TVN24.

Z materiału wynika, że państwo nie radzi sobie z przestępcami wyłudzającymi VAT, a oskarżane są niewinne osoby, które były tylko słupami.

– Proste pytanie: jeżeli rzeczywiście ta walka z mafiami VAT-owskimi, jak twierdzi jedno z mediów, to ściema, to z jakich pieniędzy rząd wypłacił 135 mld złotych na program Rodzina 500 Plus, bo tyle pieniędzy od 2016 roku do rodzin z tego tytułu trafiło? – pyta Zbigniew Kuźmiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego, ekonomista.

Na zarzuty odpowiedział premier Mateusz Morawiecki, informując, że rządowi Zjednoczonej Prawicy udało się zmniejszyć lukę VAT-owską o połowę. Szef rządu podkreśla, że to realne środki, z których korzystają wszyscy Polacy.

„Czy wielkie medialne koncerny rozsiewają kłamstwo tylko po to, aby podbić swoją oglądalność? A może to atak za to, że ktoś wreszcie zwrócił uwagę opinii publicznej na to, że wcześniej nie płaciły one należytych danin i podatków do budżetu państwa?” – wskazuje premier Mateusz Morawiecki.

Oświadczenie po materiale opublikowała też Prokuratura Krajowa, która poinformowała, że od 2016 znacząco wzrosła liczba śledztw prokuratorskich, spraw sądowych i oskarżonych członków mafii VAT-owskiej.

„Wartość zabezpieczeń majątkowych w sprawach gospodarczych, w tym dotyczących wyłudzeń podatku VAT w latach 2016-2020, wynosiła około 10 mld zł” – zaznacza Prokuratura Krajowa.

PK przypomina ponadto, że od 2017 roku za zbrodnię VAT-owską grozi 25 lat więzienia. 6 lat temu państwo przegrywało walkę z mafiami VAT-owskimi, ponieważ nie miało skutecznych narzędzi – mówi ekonomista, dr Arkadiusz Babczuk.

– Dziś stanowią najpotężniejszą broń Krajowej Administracji Skarbowej, która należy do tych administracji skarbowych UE, wydającą najwięcej na nowoczesne narzędzia służące analizie, a potem zwalczaniu przestępczości podatkowej – mówi dr Arkadiusz Babczuk.

W ostatnich latach rządu PO-PSL co czwarta złotówka, która miała trafić do budżetu, była przejmowana przez mafie VAT-owskie. Z kolei przesłuchania przed Komisją Śledczą ds. VAT wykazały, że urzędnicy wiedzieli o problemie, jednak go bagatelizowali, a nowe prawo było tworzone pod dyktando lobbystów.  Inny obraz kreują politycy PO.

– Tak jak przez lata mieliśmy do czynienia z czymś, co nazwano w Polsce po imieniu – kłamstwem smoleńskim – to teraz mamy do czynienia z kłamstwem VAT-owskim – twierdzi Zbigniew Konwiński, poseł PO.

Zmniejszenie luki VAT-owskiej potwierdzają twarde dane ekonomiczne.

– Te środki oczywiście wpływają do budżetu. To nie jest opinia, bo polski rząd ma swoje analizy, swoje dane statystyczne, ale są to też dane podane przez KE, która ewidentnie chwali Polskę za walkę właśnie z mafiami VAT-owskimi – podkreśla ekonomista Mariusz Kękuś.

Luka VAT-owska to problem wszystkich państw członkowskich UE.

– Ta luka VAT-owska w skali całej Unii to niewyobrażalna suma idąca w miliardy euro rocznie. My na tej drodze wykonaliśmy gigantyczny postęp – ocenia Zbigniew Kuźmiuk.

Przestępcy nie rezygnują i cały czas szukają nowych narzędzi do wyłudzania VAT-u. Dlatego Krajowa Administracja Skarbowa musi cały czas się rozwijać.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl