fot. PAP/Tomasz Gzell

UOKiK prosi przedsiębiorców i rolników o zgłaszanie nieuczciwych praktyk rynkowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca się do przedsiębiorców i rolników o zgłaszanie nieuczciwych praktyk w swoich branżach. Chodzi m.in. o wprowadzenie niekorzystnych warunków handlowych w czasie epidemii czy niedotrzymanie płatności. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w postępowaniach – wszczętych pod koniec kwietnia –  niemal 70 z 96 podmiotów zalegało z płatnościami wobec rolników i dostawców. Kwota zaległości wynosiła prawie miliard złotych. Największymi dłużnikami były sieci handlowe.

Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny podkreślał, że Urząd stanowczo sprzeciwia się takim nieprawidłowościom.

– Po naszej interwencji do trzech dni od otrzymania informacji o rozpoczęciu kontroli przedsiębiorcy ci niezwłocznie spłacili 400 mln właśnie do rolników, do dostawców po to, żeby zmniejszyć te potencjalne skutki, które mogą otrzymać z naszej strony, także w postaci sankcji finansowych. Działamy w tym sektorze właśnie po to, żeby ustalić nieprawidłowości i jesteśmy otwarci na wszelkie sygnały ze strony rolników, przedsiębiorców z tego sektora właśnie po to, żeby w ramach kolejnych postępowań przeciwdziałać tym nieuczciwym praktykom rynkowym – zaznaczył Tomasz Chróstny.

Zgłoszenia wszelkich nieprawidłowości można dokonać m.in. na stronie uokik.gov.pl.

RIRM

drukuj