fot. prezydent.pl

Prezydent proponuje stworzenie funduszu inwestycji samorządowych

Prezydent Andrzej Duda proponuje stworzenie funduszu inwestycji samorządowych. Miałby on pomóc w uzyskaniu środków np. z unijnego Funduszu Odbudowy.

Samorządy mogą korzystać z funduszy europejskich. Napotykają jednak na problemy – np. te związane z wkładem własnym. Brakuje im środków własnych. I teraz właśnie ten problem chce rozwiązań prezydent Andrzej Duda.

– Będę chciał i wystąpię z odpowiednią inicjatywą, aby powstał fundusz inwestycji samorządowych. Fundusz, w którym kwota rzędu 20 czy 30 mld zł będzie kwotą, z której właśnie będą skorzystać samorządy po to, by wykorzystać środki europejskie, które przyjdą do nas w ramach następnej perspektywy finansowej i w ramach europejskiego Funduszu Odbudowy – powiedział prezydent.

W sumie do państw członkowskich ma trafić ok 750 mld euro, z czego ponad 63 mld do Polski. W związku z  tym – jak mówił prezydent Andrzej Duda –  stworzenie jak najlepszych możliwości wykorzystania tych pieniędzy musi stanowić zadanie fundamentalne, ale to również wyzwanie.

– Mamy tak zwaną chwilę dziejową: albo zrobimy to dobrze i rzeczywiście będziemy wielkimi beneficjentami tego programu odbudowy, albo zmarnujemy tę ogromną szanse. Mam poczucie, że tej szansy nie można absolutnie zmarnować i obiecuję Państwu w tym miejscu, tutaj w Piątku na uroczystej państwa sesji z okazji 30 –lecia samorządu, że postaram się ze wszech miar tego zobowiązania dotrzymać – zadeklarował Andrzej Duda.

Polska będzie trzecim co do wielkości beneficjentem unijnego Funduszu Odbudowy po Włoszech i Hiszpanii.

TV Trwam News

drukuj