fot. pixabay.com

Dopłaty do nawozów

Od poniedziałku rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do nawozów sztucznych. Dopłaty obejmą nawozy zakupione do 15 maja. Wnioski o dofinansowanie mogą składać także producenci jabłek, którzy z racji embarga nie mogą ich eksportować m.in. do Rosji.

 

Skutki wojny na Ukrainie odczuwają gospodarki wielu krajów. Ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu przekłada się na wzrost cen nawozów sztucznych i wzrost cen żywności. Przykładowo w ciągu przeszło roku cena saletry amonowej wzrosła ponad czterokrotnie. Wyższe ceny nawozów wymuszają cięcia kosztów – podkreślił rolnik, Stanisław Gościło.

 

– W tej chwili spadła sprzedaż nawozów, dlatego że obawiamy się tak wysokich cen. Jeśli spada sprzedaż nawozów, spadnie produkcja płodów rolnych – powiedział Stanisław Gościło.

Rząd obiecał rolnikom pomoc w postaci dopłat do nawozów sztucznych. Jednak – jak zaznaczył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Ciecióra – na zgodę Komisji Europejskiej odnośnie wsparcia polski, rząd czekał trzy miesiące.

 

– No cóż, Komisja jest bardzo zbiurokratyzowanym organizmem. (…) Warto podkreślić, że jesteśmy jedynym państwem w Europie, które o taką pomoc zawnioskowało – wskazał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Na dopłaty do nawozów rząd przeznacza blisko cztery miliardy złotych.

– Wsparcie do 500 zł na każdy hektar do 50 ha, pomocy dla ziemi ornej albo 250 zł na pastwiska – podkreślił Krzysztof Ciecióra.

Wnioski o dopłaty do nawozów składać można od poniedziałku do 16 maja w biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopłaty dotyczą nawozów zakupionych w okresie od 1 września ubiegłego roku do 15 maja tego roku – powiedział Dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krzysztof Gałaszkiewicz.

 

– Wszystkie nawozy z wyjątkiem wapna, które rolnicy rozsiewają na pole i wapna z magnezem – dodał Krzysztof Gałaszkiewicz.

Formularz można pobrać ze strony ARMiR-u. Zanim złoży się wniosek o dopłaty do nawozów, wcześniej trzeba złożyć wniosek o płatności obszarowe. Potrzebny będzie także imienny dokument potwierdzający zakup nawozów, na przykład faktury. Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, podkreślił, że wnioski o dopłaty złożyć może ponad milion gospodarstw rolnych.

 

– To jest akcja bardzo szeroko zakrojona. ARiMR będzie te wnioski rozpatrywał jak najszybciej się da – zaznaczył wicepremier.

 

Dodatkowa pomoc obejmie sadowników, którzy nie mogą eksportować jabłek do Rosji, na Białoruś i na Ukrainę. Jabłka deserowe skupować będą zakłady przetwórcze, a różnicę w cenie zrekompensuje rząd.

 

– Wsparcie to jest 30 groszy do 1 kg jabłek – wskazał dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Producenci jabłek wnioski składać mogą do 30 czerwca. Jak zaznaczył Kierownik Zakładu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Zdzisław Kordel, wsparcie państwa jest bardzo ważne.

 

– Rynek rynkiem, natomiast wszelkie działania wszelkich rządów muszą pomóc tym wszystkim producentom rolnym, którzy związani są z bieżącą działalnością gospodarczą – powiedział prof. Zdzisław Kordel.

Wzrost cen to problem ogólnoeuropejski, dlatego potrzebne są skoordynowane działania pomocowe całej Wspólnoty.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl