fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa: spotkania przedstawicieli V4 i krajów Europy Południowo-Wschodniej z Federicą Mogherini

W Warszawie trwają spotkania z udziałem przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej, krajów Europy Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji. Po południu rozpoczęły się sesje moderowane przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

Sesje dotyczą m.in. wyzwań dla bezpieczeństwa w regionach Europy Środkowej i Bałkanów – wskazywał minister spraw zagranicznych.

Wyzwania, jakie stoją przed Europą, są takimi samymi wyzwaniami, które stoją przed Bałkanami i Europą Środkowo-Wschodnią. Jest to nielegalna imigracja, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm czy zagrożenia hybrydowe. Te zagrożenia nie znają granic i dotyczą całej Europy. Uważamy, ze państwa Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej powinny współpracować także w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza w budowie infrastruktury transportowej i energetycznej, które powinny łączyć nasze kraje. W bezpieczeństwie energetycznym chodzi głównie o dywersyfikacje dostaw gazu – to jest kluczowy problem dla rozwoju naszych gospodarek – mówił minister Witold Waszczykowski w trakcie konferencji prasowej.

Obrady zwieńczyć ma seria spotkań bilateralnych pomiędzy szefem polskiej dyplomacji a zaproszonymi gośćmi.

Łącznie w rozmowach, które toczą się na warszawskim stadionie Legii, bierze udział około stu osób.

 

RIRM

drukuj