Warszawa: 28. Festiwal Muzyki Sakralnej

W Warszawie zakończy się w niedzielę 28. Festiwal Muzyki Sakralnej. W sobotę w ramach festiwalu wręczono nagrodę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisława Gądeckiego. Otrzymała ją wybitna Polska kompozytor i pedagog muzyczny profesor Zofia Konaszkiewicz znana jako Zofia Jasnota.

28. Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie to największe tego typu wydarzenie w Polsce. Biorą w nim udział artyści m.in. z Polski, Włoch, Niemiec i Monako.

– Festiwal powstał przy okazji wizyty Jana Pawła II w Polsce przed 28 laty i od razu był dosyć dużą imprezą kulturalną. Tych koncertów było wiele, były wspaniałe zespoły i kontynuujemy to – tłumaczy Przemysław Kapituła, organista i impresario muzyczny.

Uczestnicy festiwalu usłyszeli m.in. muzykę organową i występy chórów z całej Europy. Dziś w warszawskiej Bazylice św. Krzyża odbył się koncert muzyki polskiej w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Szczególnym momentem było wręczenie nagrody przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego. Srebrną Piszczałkę za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce otrzymała prof. Zofia Konaszkiewicz, która od ponad 50 lat pisze pieśni kościelne.

W czasach komuny tworzyła pod pseudonimem Zofia Jasnota i tak zostało do dziś. Wśród najbardziej znanych pieśni jej autorstwa są m.in. „Była cicha i piękna jak wiosna”, „Zbawienie przyszło przez Krzyż”, czy też „Przykazanie nowe daje wam”.

– Uzbierało się 185 pieśni. Mi zawsze zależało na tym, żeby melodia była prosta i polska, żeby można było stosunkowo łatwo się jej nauczyć, natomiast słowa żeby pomagały w modlitwie – powiedziała laureatka.

Festiwal Muzyki Sakralnej zakończy się w niedzielę o godzinie 19.00 w Świątyni Opatrzności Bożej koncertem Chóru i Orkiestry Polskiej Opery Królewskiej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj