Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji podejmie dziś decyzję ws. Noakowskiego 16

Dziś poznamy decyzję komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji ws. kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Sprawę komisja badała na początku grudnia.

Prawa do części tej nieruchomości w 2003 r. nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej. Był on przesłuchiwany przez komisję 5 grudnia.

Najpierw komisja zbierze się na posiedzeniu niejawnym, podczas którego zadecyduje o dalszych losach kamienicy. Decyzja, tak jak w przypadku poprzednich spraw, zostanie ogłoszona i uzasadniona podczas konferencji prasowej.

Członek komisji, poseł PiS Jan Mosiński, wskazuje: pod uwagę weźmiemy m.in. skutki reprywatyzacji dla lokatorów Noakowskiego 16.

– Mamy tutaj do czynienia z tzw. nieodwracalnymi skutkami prawnymi, więc prawdopodobnie (mówię prawdopodobnie, bo to rozstrzygnie się na tym niejawnym posiedzeniu komisji) w rachubę wchodzi zwrot pieniędzy przez tych 12 spadkobiorców, beneficjentów końcowych, jeśli chodzi o Noakowskiego, w tym również rodzinę państwa Waltzów. Będziemy oczywiście jeszcze rozmawiać na temat tych fałszerstw, które miały miejsce, bo mieliśmy konferencję prasową, podczas której pan przewodniczący Patryk Jaki przedstawił ten holograficzny testament, odnaleziony nagle po 50 latach w szufladzie. Jak się okazało, on jest sfałszowany. Będzie więc najprawdopodobniej zwrot pieniędzy przez beneficjentów – ocenia poseł Jan Mosiński.

Wczoraj szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki wskazał, że nie wyklucza, iż w związku z reprywatyzacją zarzuty zostaną postawione Hannie Gronkiewicz-Waltz.

Niewykluczone, że jutro przyjdę z taką rekomendacją na komisję weryfikacyjną. Oczywiście komisja podejmie decyzję, ale w mojej ocenie rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz powinna oddać ponad 5 mln zł – stwierdził wiceminister sprawiedliwości.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj