fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Upamiętniono wydanie rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego

Kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego złożono w czwartek w Warszawie – w 75. rocznicę wybuchu powstańczego zrywu.

W uroczystości przed budynkiem przy ul. Filtrowej 68, gdzie mieściła się konspiracyjna kwatera sztabu dowódcy Okręgu Warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela „Montera”, udział wzięli m.in. powstańcy, przedstawiciele Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, warszawskiego ratusza, harcerze.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że uroczystość odbywa się „w miejscu szczególnym na warszawskiej Ochocie”.

„Tu podpisany został rozkaz o tym, że 1 sierpnia o godz. 17 rozpocznie się tak długo oczekiwany czyn zbrojny” – przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

Jak zauważył, Powstanie Warszawskie było „naturalną konsekwencją postawy, którą Polacy przyjęli 80 lat temu, kiedy w 1939 roku – jako pierwsi w Europie i na świcie – oparli się dwóm największy totalitaryzmom XX wieku”.

„Powstanie Warszawskie było tego naturalną konsekwencją, konsekwencją tej postawy. W tym miejscu ludzie często zadają sobie pytanie: czy było warto, czy Powstanie miało sens, skoro okupione zostało tak wielkimi stratami? Chyba najpiękniejszą odpowiedź dał 25 lat temu Jan Paweł II, który w 50. rocznicę wybuchu Powstania powiedział, że tego czynu zbrojnego nie można rozpatrywać wyłącznie w kategoriach politycznych i militarnych. Było to coś więcej – było to określenie się po stronie wartości i była to kolejna odsłona odwiecznej walki dobra ze złem, a polscy powstańcy warszawscy po raz kolejny stanęli po stronie dobra i wartości, które tworzą cywilizację łacińską, a przeciwko złu uosabianemu przez niemieckiego okupanta” – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Pamiątkowa tablica, pod którą złożono kwiaty, upamiętnia przekazanie przez płk. Chruściela „Montera” 31 lipca ok. godz. 19.00 zaszyfrowanej wiadomości o godzinie W.

„Alarm do rąk własnych Komendantom Obwodów (…). Nakazuję >>W<< dnia 1.8. godzina 17.00. Adres m.p. Okręgu: Jasna nr 22 m. 20 czynny od godziny >>W<<. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować” – rozkazywał komendant warszawskiego Okręgu AK.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl