fot. M.Marek/Nasz Dziennik

Warszawa: Adwokat Piotr P. oskarżony o 36 przestępstw; miał m.in. utrudniać śledztwo ws. śmiertelnego wypadku na Targówku

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie oskarżyła adwokata Piotra P. o popełnienie 36 przestępstw, w tym utrudnianie śledztwa ws. śmiertelnego wypadku, do którego doszło w grudniu 2015 roku na warszawskim Targówku. Mecenas miał też m.in. wyłudzić 53 tysiące złotych odbierając poręczenie majątkowe za sprawcę wypadku – Adriana M. oraz jego ojca.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, prok. Katarzyna Skrzeczkowska, przekazała, że w czwartek 29 lipca do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko adwokatowi Piotrowi P.

„Prokuratura zarzuciła oskarżonemu między innymi utrudnianie postępowania karnego prowadzonego w sprawie wypadku drogowego zaistniałego w dniu 28 grudnia 2015 r. w Warszawie i pomoc sprawcy przestępstwa Adrianowi M. (obecnie Z. – PAP) w uniknięciu odpowiedzialności karnej poprzez polecenie mu ukrycia się przed organami ścigania i ukrycia uczestniczącego w zdarzeniu samochodu, podżeganie świadków do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży samochodu z datą wsteczną, nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań lub bezpodstawnej odmowy składania zeznań” – podała prok. Skrzeczkowska.

Wśród dowodów, którymi dysponuje prokuratura, są m.in. zeznania Adriana Z., jego ojca oraz ojczyma, ich działania w „zacieraniu śladów” miały być inspirowane sugestiami mecenasa.

Akt oskarżenia obejmuje również utrudnianie innych postępowań prowadzonych w sądach przez przedkładanie zaświadczeń lekarskich, z których wynikało, że stan zdrowia uniemożliwia mu stawienie się na rozprawach, a logowania telefonu mecenasa wskazywały na to, że w tym czasie był w podróży np. z Krakowa do Gdańska, albo na terenie Hiszpanii.

„Adwokatowi zarzuca się także oszustwo na szkodę dwóch osób na kwotę ponad 53 tys. zł. poprzez przedłożenie w sądzie nieprawdziwego upoważnienia do odbioru pieniędzy z tytułu poręczenia majątkowego i zabezpieczenia majątkowego, które zostały przekazane na konto kancelarii adwokackiej” – podała prok. Skrzeczkowska.

Jak ustaliła PAP, tymi pokrzywdzonymi są sprawca wypadku z grudnia 2015 roku Adrian Z. i jego ojciec. Mężczyźni podpisali adwokatowi weksel in blanco, który został wykorzystany w celu wypłaty pieniędzy z kaucji.

Piotr P. miał popełnić w latach 2015-2018 łącznie 36 przestępstw, do których popełnienia się nie przyznał i – jak podała prokuratura – złożył wyjaśnienia sprzeczne z zebranym materiałem dowodowym.

W Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich Piotr P. występuje jako „wykonujący zawód”.

Adrian Z. został prawomocnie skazany w lutym br. przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, który utrzymał w mocy wyrok 9 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Podczas wypadku 28 grudnia 2015 r. na ul. Św. Wincentego w Warszawie, w którym zginęła 16-letnia Magdalena, oskarżony nie miał uprawnień do kierowania samochodem. Sąd, który go skazywał, uznał, że zachowanie oskarżonego po zdarzeniu nie było wynikiem szoku, lecz przemyślanego działania.

„Zmierzał konsekwentnie do uniknięcia odpowiedzialności i to jeszcze zanim na miejscu pojawił się obrońca, na którego próbuje przerzucić odpowiedzialność za swoje zachowanie po wypadku (…) Adrian Z. jest osobą dorosłą i mógł samodzielnie podejmować wszelkie decyzje w tym zakresie” – podkreślił sąd pierwszej instancji, a sąd okręgowy w lutym br. podtrzymał te ustalenia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl