Kontrowersje w sprawie tramwajowego przetargu w Warszawie

Wiceprezes partii Porozumienie poseł Zbigniew Gryglas przeprowadził kontrolę poselską ws. przetargu na tramwaje dla Warszawy. Przetarg ten wygrała południowokoreańska firma Hyundai.

W 2022 roku w stolicy pojawią się nowe tramwaje. Przetarg na dostarczenie 213 pojazdów wygrał koreański producent, firma Hyundai. Kontrakt opiewa na ponad 2 mld zł. Zakup ma pozwolić na stworzenie nowych tras: na Wilanów, Gocław i Białołękę.

Wątpliwości budzi jednak np. fakt, że tramwaje, które trafią do Warszawy to prototypy, a nie pojazdy sprawdzone w polskich warunkach. Jednocześnie wiele środowisk zaznacza, że zamiast polskiej PESY, władze Warszawy wybrały producenta z Korei.

Poseł Zbigniew Gryglas przeprowadził kontrolę poselską w tej sprawie.

– Jeśli chodzi o stronę formalną, zgodności z prawem tego przetargu, ja nie chciałbym się w tym zakresie jednoznacznie wypowiadać dlatego, że sprawa jest w tym momencie rozpatrywana przez Krajową Izbę Odwoławczą. Chcę zwrócić uwagę na jeden element formalny, który budzi moje wątpliwości. Otóż w toku przetargu strona, która go wygrała, nie przedstawiła zaświadczeń z odpowiednika Krajowego Rejestru Karnego. To bardzo ważne. Inne podmioty takie zaświadczenia przedstawiły. Ta kwestia nie zadecydowała o tym, że ten oferent został z tego przetargu wykluczony – powiedział poseł.

Na wniosek warszawskich radnych PiS, Komisja Rewizyjna bada w tej chwili proces wyłonienia zwycięzcy przetargu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl