Komisja Spraw Zagranicznych PE przyjęła opinię popierającą CETA

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego podczas dzisiejszego posiedzenia przyjęła opinię popierającą CETA. Umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą przeciwne są polskie organizacje pozarządowe, związki zawodowe, obrońcy środowiska i rolnicy.

Europoseł Marek Jurek zwraca uwagę, że również w Parlamencie Europejskim jest dużo głosów przeciwnych umowie CETA. Świadczy o tym m.in. to, że umowę poparła dziś lekko ponad połowa eurodeputowanych zasiadających w Komisji Spraw Zagranicznych.

Za ustawą CETA głosowała nieco ponad połowa posłów, 1/4 głosowała przeciw, a 1/4 wstrzymała się od głosu. Jeżeli to jest ledwie połowa, to opozycja wobec CETA jest bardzo duża. A mamy do czynienia z tą opozycją, bo CETA uprzywilejowuje pozaatlantyckie firmy w Europie. O ile każda firma – Polska czy działająca w innych krajach europejskich – podlega przede wszystkim sądom swojego państwa, o tyle w wypadku wprowadzenia CETA będziemy mieli do czynienia z czymś więcej. Firmy spoza Atlantyku będą wyjęte spod działania naszego prawa i będą podlegać arbitrażom międzynarodowym –  mówi Marek Jurek.

CETA to też wiele zagrożeń dla rolnictwa czy branży chemicznej – przypomina polityk.

Przyjęcie tej umowy i idącej za tym TTIP – zdaniem europosła Marka Jurka – będzie aktem wielkiej nieodpowiedzialności. ,,Powinniśmy bronić polskiej gospodarki” – dodaje.

Unia Europejska i Kanada podpisały umowę CETA w ubiegłym miesiącu. Ma ona znieść prawie 99 proc. ceł we wzajemnym handlu, większość barier pozataryfowych i zliberalizować handel usługami.

Dokument wymaga jeszcze ratyfikacji przez kraje Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Część jej zapisów, dotyczących ceł, będzie jednak stosowana tymczasowo.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl