PE: Konferencja EKR o zielonej transformacji
W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów pt. „Uczciwa zielona transformacja: niepozostawianie nikogo w tyle w wysiłkach UE na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Pod lupę wzięto m.in. problem paliw kopalnych w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych.
Konferencję podzielono na cztery panele. Pierwszy poświęcony był niezależności energetycznej w kontekście forsowanej już jakiś czas temu przez wielu europejskich polityków szybkiej zielonej transformacji. W swoich konkluzjach prelegenci skupili się przede wszystkim na dwóch krajach: Polsce i Rumunii.
Zaproszenie na to spotkanie wystosowali bowiem rumuńscy posłowie do Parlamentu Europejskiego z frakcji EKR. Polską delegację reprezentowali m.in. europosłowie Arkadiusz Mularczyk i Bogdan Rzońca.
Koordynator EKR w Komisji Budżetowej, europoseł Bogdan Rzońca, podkreślał podczas spotkania, iż w świetle wypowiedzi Donalda Trumpa, że Amerykanie wypowiedzą klimatyczne porozumienie paryskie, zwiększą nakłady na poszukiwanie gazu i nie zrezygnują z węgla, należy „oczekiwać pogorszenia sytuacji gospodarczej i energetycznej Unii Europejskiej, jeśli Komisja Europejska nie zmieni swoich dogmatycznych założeń klimatycznych”.
Z kolei koordynator EKR w Podkomisji Praw Człowieka, europoseł Arkadiusz Mularczyk, poinformował zebranych, że wszyscy wiemy, iż Unia Europejska traci konkurencyjność w porównaniu z USA i Chinami.
– Liczby są jasne. Jestem przekonany, że gdyby istniał bardziej ekologiczny sposób „zasilania” świata, opracowany na wolnym rynku i konkurencyjny cenowo, obywatele UE uznaliby ten projekt i byłaby to „sprawiedliwa ekologiczna transformacja” – mówił europoseł Arkadiusz Mularczyk.
Dyskusję w Parlamencie Europejskim zakończył panel poświęcony sprawie przyszłości energii sprzyjającej włączeniu społecznemu, mając na uwadze zapewnienie, że żadne państwo członkowskie nie pozostanie w tyle w ramach „Zielonego Ładu”.
Dawid Nahajowski/RIRM