fot. PAP/Piotr Nowak

O godz. 12.00 rozpocznie się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji

Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej, IX kadencji. Transmisja wydarzeń na antenie Telewizji Trwam. Początek o godz. 12.00.

To szczególne i bardzo uroczyste wydarzenie dla parlamentu. W samo południe marszałek senior Antoni Macierewicz otworzy I posiedzenie Sejmu nowej, IX już kadencji. Odegrany zostanie hymn państwowy, po którym swoje orędzie wygłosi prezydent RP Andrzej Duda. W dalszej części nowo wybrani posłowie złożą ślubowanie, po czym wybiorą marszałka, wicemarszałków Sejmu oraz sekretarzy. Zgodnie z konstytucją, premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję Rady Ministrów.

W Sejmie IX kadencji 176 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych bądź wróci do nich po przerwie. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądą 132 kobiety i 328 mężczyzn.

Z kolei o godz. 16.00 swoją X kadencję zainauguruje Senat. Posiedzenie wyższej izby parlamentu otworzy prezydent, a na marszałka seniora powoła najstarszego wiekiem senatora – Barbarę Borys-Damięcką. Podobnie jak na pierwszym posiedzeniu Sejmu, senatorowie złożą ślubowanie, następnie – w głosowaniu jawnym – zostanie wybrany marszałek Senatu, wicemarszałkowie Izby, a także sekretarze.

Początek transmisji na antenie TV Trwam o godzinie 16.00.

TV Trwam News

drukuj