fot. PAP/EPA

Burkina Faso: Atak terrorystów na hotel. Są ofiary

W piątek wieczorem doszło do ataku na hotel w Wagadugu. Władze ogłosiły wprowadzenie godziny policyjnej. Szef dyplomacji Burkina Faso Alpha Barry poinformował o ofiarach i wzięciu przez terrorystów zakładników. Do ataku przyznał się lokalny odłam Al-Kaidy. Siły bezpieczeństwa uwolniły 63 zakładników, w tym ministra służb cywilnych Clementa Sawadogu.

33 rannych odwieziono do szpitala – poinformował minister ds. łączności i kontaktów z parlamentem Remis Dandjinou.

Operacja trwa. Na wyższych piętrach hotelu wciąż dochodzi do wymiany ognia. Agencja AFP podaje, że brygady antyterrorystyczne znalazły na tarasie kawiarni Cappuccino ciała 10 osób.

Bilans ofiar nie jest jeszcze znany – zaznaczył w wypowiedzi dla agencji AFP minister stanu, administracji terytorialnej i bezpieczeństwa Simon Comparoe. „Nie wiemy też, ilu jest zamachowców” – podkreślił.

Wcześniej podawano, że w zamachu zginęło 20 osób, a 15 zostało rannych. Taką informację przekazał dyrektor szpitala w Wagadugu Robert Sangare.

W akcji antyterrorystycznej uczestniczą oprócz sił rządowych również wojskowi francuscy. Jak podaje agencja Reutera są oni „wspomagani radą i wsparciem przez oficera USA”.

Do zamachu doszło o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy hotel Splendid oraz pobliską kawiarnię Cappuccino. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.

„Za zamachem stoi regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM)” – twierdzą eksperci z Instytutu SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Z wiadomości opublikowanej po arabsku przez użytkownika konta „Muzułmanie Afryki” na Telegramie, wynika, że zamachowcy wtargnęli do hotelu przez restaurację. „Bojownicy zapewnili w rozmowie telefonicznej, że poległo wielu „krzyżowców”, którzy są wrogami Islamu” – napisano w niej.

Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 roku odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.

Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie – 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.

PAP/RIRM

drukuj