Rząd pracuje nad nowym Narodowym Programem Budowy Mieszkań

Narodowy Program Budowy Mieszkań zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem oraz powstanie oszczędnościowych kas budowlanych – poinformował na konferencji w Sejmie Kazimierz Smoliński, wiceminister Infrastruktury i budownictwa.

Wskazał, że program poprzedniego rządu MDM, nie jest wygaszany, ale realizowany według założonych wytycznych. Wiceminister podkreślił, że państwo musi zwiększyć wydatki budżetowe na cele mieszkaniowe.

– Wypracowujemy nowy Narodowy Program Budowy Mieszkań – tak to chcemy nazwać – w którym zostaną uruchomione kasy oszczędnościowo-budowlane. W tym roku – w najbliższym czasie – zostanie przedstawiony projekt tego rozwiązania. Kilkanaście krajów w Europie wprowadziło bardzo popularny system, istotny zarówno społecznie, bo wytwarzamy nawyk oszczędzania, jak również dla banków, bo mają stałe dochody. Po kilku latach – od 3 do 5 w zależności o tego, jaki model minimalnego oszczędzania przyjmiemy – na rynek zaczynają wpływać stałe, z góry przewidziane środki, które pomagają w rozwoju budownictwa. To jest jeden z instrumentów – powiedział Kazimierz Smoliński.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk skrytykował politykę mieszkaniową poprzedniego rządu. Wskazał m.in. na wygaszenie programu „Rodzina na swoim” oraz możliwości odliczania podatku VAT za materiały budowlane. Zwrócił tez uwagę na wady programu MdM, które nie pozwoliły na jego pełne wykorzystanie.

– Co się dzieje w 2013 roku? Program jest tak źle przygotowany, że wykorzystano tylko ok 34 proc. kwoty zapisanej w ustawie MdM. Wówczas, na 2013 rok, w ustawie w MdM napisano kwotę 570 mln, wykorzystano tylko 207 mln. Z tego miejsca apeluję do polityków PO, do tych polityków, którzy dzisiaj zasiadają w ławach sejmowych: uderzcie się mocno w piersi, przypomnijcie sobie o tym, że zmarnowaliście 362,7 mln zł. Dlaczego zmarnowane? Bo to dotacja celowa, ona się nie przekłada na rok następny – wyjaśnił Andrzej Adamczyk.

Przypomnijmy, rząd PO- PSL zastąpił program Rodzina na Swoim – programem MdM. Jednak od samego początku program wykluczał młodych  z biedniejszych regionów kraju i był dedykowany do wąskiej grupy. Stanowił ukłon w kierunku deweloperów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl