fot. wikipedia.org

Rząd chce stworzyć kolejną gminę w kraju

Mimo sprzeciwu lokalnych władz i resortu finansów rząd zamierza stworzyć jedną z najmniejszych gmin w kraju. Chodzi o małopolską miejscowość Szczawa, która miałaby zostać wyodrębniona z gminy Kamienica i stać się osobną jednostką administracyjną – informuje jedna z gazet.

Władze Kamienicy chcą, by CBA przyjrzało się szczególnej roli w tej sprawie wiceministra administracji i cyfryzacji Marka Wójcika.

Poseł Zjednoczonej Prawicy z małopolski Arkadiusz Mularczyk zapowiada z kolei, że złoży zawiadomienie do Najwyższej Izby Kontroli. Dodaje, że wyodrębnienie nowej gminy jest nieracjonalne.

– Utworzenie nowej gminy to podział, który kosztuje kilkaset tysięcy złotych. To utworzenie nowego urzędu, który ma zatrudniać kilkanaście osób. To wszystko dzieje się na trzy miesiące przed wyborami. Minister wykorzystuje ścieżkę, którą kilka lat temu wprowadzono w ustawie, że rząd może na podstawie – tak naprawdę – własnego widzimisię dokonać podziału gminy. To wszystko jest alogiczne i zupełnie absurdalne, ponieważ teraz generalnie strategia państwa jest taka, żeby łączyć mniejsze gminy z miastami, żeby tworzyć duże, silne ośrodki. Taką postawę prezentował pan Marek Wójcik w wielu medialnych wypowiedziach, a tu nagle, w tym jednym przypadku ma dojść do podziału 7 tysięcznej gminy Kamienica, z której wydzieli się 2 tysięczną gminę Szczawa – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Nowa Gmina Szczawa miałaby zacząć funkcjonować już od pierwszego stycznia przyszłego roku.

RIRM

drukuj