fot. PAP/EPA

Europę czeka chaos?

Europa Zachodnia pogrąża się w chaosie. Jest coraz więcej zamachów i mieszkańcy zachodnich krajów nie mogą czuć się bezpiecznie. Politycy nie potrafią poradzić sobie z kryzysem migracyjnym i radykalizacją środowisk muzułmańskich.

Obecnie zamachów można się spodziewać praktycznie każdego dnia. Bruksela przypomina oblężoną twierdzę, po tym jak w poniedziałek agresor usiłował dokonać kolejnego ataku. Przypomnijmy te tragiczne zdarzenia. Na dworcu centralnym w Brukseli pojawił się mężczyzna, który miał przy sobie walizkę wypełnioną butlami z gazem i gwoździami. Walizka wybuchła dwukrotnie. Żołnierze zastrzelili agresora.

– Mężczyzna w pewnym momencie krzyknął „Allahu Akbar” i rozbił małą walizkę, którą miał ze sobą.  Potem ludzie zaczęli uciekać. W tym momencie podszedłem do platformy, aby ostrzec moich kolegów, aby mogli ewakuować stację – relacjonował pracownik kolei, który był świadkiem zdarzenia.

Rok 2017, jeśli chodzi o ubezpieczono państw Unii, można uznać za jeden z najtrudniejszych – mówi prof. Grzegorz Rdzanek.

– Gdybyśmy zsumowali wszystkie ofiary aktów terrorystycznych, które miały miejsce w I połowie 2017 r., to liczba przekroczyła 150 osób. Jest to liczba bardzo wysoka i niepokojąca. Biorąc pod uwagę, ile ataków zostało udaremnionych za sprawą służb specjalnych, można przyjąć, że pod względem zagrożenia terrorystycznego Unia Europejska znalazła się w bardzo trudnym momencie – zaznacza dr Rdzanek.

Europa odeszła od swoich korzeni i dlatego zaczyna pogrążać się w chaosie – wskazuje prof. Mieczysław Ryba.

– Europa nie tyle zatraca wartości, co religie. Religia katolicka jest spychana na margines życia publicznego, a związek Europejczyka z Kościołem staje się iluzoryczny, co najwyżej rytualny. To potem przekłada się na całe życie społeczne – zaznacza historyk.

Profesor Mieczysław Ryba wskazuje, że Unia Europejska, będąca pod dominacją tzw. nowej lewicy, nie bierze pod uwagę chrześcijaństwa jako czynnika pozytywnego, czynnika społeczno-twórczego, kulturotwórczego, który może zbudować choćby system prawny czy edukacyjny. Za to powstają wizje utopijne, niemożliwe do zrealizowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj