Polska oczekuje wyjaśnień ws. wystąpień członków KE

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański spotka się dziś z szefową przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenną Guz-Vetter. Rozmowa ma dotyczyć wyjaśnienia ostatnich wystąpień członków Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce.

Całe zamieszanie zaczęło się w połowie grudnia. Wówczas przewodniczący parlamentu Europejskiego Martin Schultz na antenie jednej z niemieckich rozgłośni komentował chaos wokół wyboru nowych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W swej wypowiedzi posunął się między innymi do takiego stwierdzenia.

– To, co dzieje się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne – mówił Martin Schultz dla Deutschlandfunk.

Te słowa wysokiego unijnego polityka wywołały w Polsce nie tylko zdumienie, ale i oburzenie.  Postanowił na nie zareagować ks. bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. Piętnastego grudnia wysłał list do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

„Naprawdę znam mój Kraj lepiej niż Pan: żyję w mojej Ojczyźnie już 70 lat. Zapewniam Pana, że wybory Pana Prezydenta i nowego Rządu w Polsce nie są dowodem braku demokracji. Wybory ukazały, że większość zwykłych obywateli mojego kraju chce zmiany” – pisze w liście ks. bp Wiesław Mering.

Ksiądz biskup Wiesław Mering pisze dalej, że dziś w Brukseli nie ma polityków wysokiej klasy, poszukujących dobra wspólnego społeczeństw tworzących Unię Europejska. Poprawność polityczna, idąca w parze z małostkowością – jak dodaje ordynariusz włocławski – nie sprzyja mądrości.

„Szkoda, że – jak to kiedyś mówił pan Chirac – także „Pan stracił okazję, by siedzieć cicho”. Wiem, że nie zmieni Pan swego stanowiska i Polaków nie przeprosi. Trzeba wielkości, by uznać swój błąd” – podkreślił w liście ordynariusz włocławski.

Pierwszą dyskusję w sprawie sytuacji w Polsce Komisja Europejska zaplanowała na najbliższą środę 13 stycznia. Z kolei Parlament Europejski zapowiedział debatę na sesji plenarnej 19 stycznia. Tymczasem już dziś wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański spotka się z szefową przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenną Guz-Vetter.

Wiceminister ma zapytać swojego gościa o podstawy dzielenia się krytycznymi wobec Polski refleksjami przez niektórych urzędników UE oraz wyjaśni, że to, co w tej chwili robi rząd Prawa i Sprawiedliwości w Polsce, to próba naprawy sytuacji, która miała miejsce przez ostatnie lata.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj