fot. PAP/EPA

Prezydent Turcji rozważa przyznanie obywatelstwa milionom uchodźców

Prezydent Turcji, konserwatywny polityk islamski Recep Tayyip Erdogan, oświadczył, że istnieje możliwość, iż przyzna tureckie obywatelstwo syryjskim uchodźcom mieszkającym w jego kraju.

„Damy im możliwość uzyskania obywatelstwa, pomagając tym braciom i siostrom. Uczynimy to poprzez urzędy ustanowione przez Ministerstwo (Spraw Wewnętrznych)” – powiedział w sobotę Erdogan.

Polityk wypowiadał się w tej sprawie w tureckiej miejscowości Kilis, przy granicy syryjskiej. Jak dodał, MSW Turcji podejmuje już kroki zmierzające do rozwiązania tej sprawy.

W Turcji znajduje się obecnie około 2,7 miliona Syryjczyków, którzy uciekli z rejonów swego kraju objętych wojną domową.

Erdogan oskarżył tzw. Państwo Islamskie, ale jednocześnie również walczącą z nim w Syrii kurdyjską partyzantkę o to, że są „najemnymi marionetkami”, których działania sprawiają, że Syryjczycy „nie mogą rządzić się sami”.

Według Erdogana tak jak Państwo Islamskie „nie reprezentuje muzułmanów”, tak milicja kurdyjska „nie reprezentuje Kurdów”.

PAP/RIRM

drukuj