Schetyna: Po południu decyzja w sprawie „Nocnych wilków”

Decyzja w sprawie ewentualnego wjazdu rosyjskiej grupy motocyklowej „Nocnych wilków” do Polski zapadnie w piątek po południu zapowiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna.

„Dzisiaj będziemy mieli decyzję. Wiem, że mają kłopoty, żeby otrzymać wizę Schengen. Ale tak jak powiedziałem, dzisiaj po południu będziemy decydować” – podkreślił w Radiu Zet minister spraw zagranicznych.

Schetyna, pytany, czy o tej sprawie zdecyduje rząd, odparł: „Tak naprawdę tak. (…) Straż graniczna, służba celna – tak jak mówiliśmy – tu będzie decyzja. Natomiast Niemcy unieważniają wizy schengenowskie”. Pytany, czy jest możliwe, że i Polska unieważni wizy, odparł: „Być może będzie taka sytuacja. Musimy zobaczyć, jak wygląda sytuacja wizowa, jak to się ma do listy, którą otrzymaliśmy” – podkreślił.

„Nocne wilki” to nacjonalistyczny klub motocyklowy, który jest zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Lider zespołu Aleksandr „Chirurg” Załdostanow znajduje się na amerykańskiej liście osób objętych zakazem wjazdu do USA.

Członkowie organizacji w końcu kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Motocykliści zapowiadają, że przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau do Berlina.

Wcześniej premier Ewa Kopacz i sam Schetyna ocenili pomysł rajdu jako prowokację.

Zgodnie z zapowiedziami medialnymi, członkowie klubu starają się o wizy w kraju docelowym, czyli w Niemczech. Polska zatem byłaby jedynie krajem „tranzytowym”.

PAP/RIRM

POLECAMY wypowiedź Wiktora Węgrzyna, prezesa Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego [SŁUCHAJ]

drukuj