Andrzej Papierz dyrektorem generalnym Służby Zagranicznej

Dotychczasowy wiceszef MSZ Andrzej Papierz został mianowany dyrektorem generalnym Służby Zagranicznej – poinformował w poniedziałek resort dyplomacji. Według nieoficjalnych informacji PAP może to być początek przyspieszenia zmian kadrowych i instytucjonalnych w MSZ.

„Premier @MorawieckiM odwołał Andrzeja Papierza ze stanowiska podsekretarza stanu w MSZ. Wicemin. @B_Cichocki w imieniu Ministra Spraw Zagranicznych wręczył Andrzejowi Papierzowi powołanie na stanowisko Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej” – czytamy na Twitterze.

W resorcie dyplomacji wskazuje się, że nominacja Papierza – w przeszłości m.in. współzałożyciela i wieloletniego członka kierowanej przez obecnego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego Ligi Republikańskiej – może wiązać się z przyspieszeniem zmian kadrowych i instytucjonalnych w MSZ. Według źródeł zbliżonych do resortu takim przyspieszeniem zainteresowany jest premier Mateusz Morawiecki.

Papierz pełnił dotąd funkcję wiceszefa MSZ od kwietnia br. Odpowiadał w resorcie za sprawy polonijne, konsularne, dyplomacji publicznej i współpracy rozwojowej, a także za politykę afrykańską i bliskowschodnią.

Zanim został wiceministrem Papierz był m.in. ambasadorem RP w Bułgarii (w latach 2007-2010), a także konsulem generalnym w Stambule, w Ałmaty, szefem Instytutu Polskiego w Sofii oraz dyrektorem biura kadr i szkolenia w MSZ. W latach 1998-2001 kierował Centrum Informacyjnym Rządu. W latach 90. pracował jako analityk Urzędu Ochrony Państwa oraz dziennikarz telewizyjny.

W latach 80. był związany z opozycją demokratyczną; podobnie jak szef MSZ Jacek Czaputowicz działał m.in. w podziemnych strukturach Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współpracował też z ruchem Wolność i Pokój. Za swoją działalność został odznaczony w 2015 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Na stanowisku dyrektora generalnego zastąpił Macieja Szymańskiego, który przed objęciem tej funkcji był m.in. szefem działającej przy resorcie Akademii Dyplomatycznej, ambasadorem RP w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Słowenii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl