Sejm wysłucha informacji Schetyny

Sejm wysłucha dziś informacji szefa MSZ Grzegorza Schetyny nt. zadań polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015. Wystąpieniu będzie się przysłuchiwał także prezydent Bronisław Komorowski.

Były wiceminister spraw zagranicznych poseł Witold Waszczykowski oczekuje, że minister Schetyna powie jak wygląda nasza polityka zagraniczna, kto ją prowadzi i jak będziemy realizować nasze interesy w najbliższym otoczeniu. Obecnie w polityce zagranicznej Polski mamy chaos – zauważył poseł.

Jest kilka ośrodków, które roszczą pretensje do powadzenia tej polityki. Są to m. in. ośrodek prezydencki i ośrodek pani premier, ale nawet poszczególne służby decydują o tym kto ma prawo pracować w ambasadzie rosyjskiej. Minister spraw zagranicznych jest dopiero gdzieś na końcu. Oczekuję, że minister odpowie jaki jest nasz stosunek do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Określi jak, oceniamy Rosję i jej działania. Oczekuję odpowiedzi, czy będziemy pomagać Ukrainie, dlatego że trzymanie jej wolnej, niepodległej i demokratycznej jest w naszym interesie. Kolejne pytanie dotyczy instrumentów jakich będzie używał, czy będzie „odgrzewał stare kotlety”, jak Trójkąt Weimarski, czy jednak odbuduje współpracę regionalną. Chciałbym usłyszeć odpowiedzi na te liczne pytania – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Z informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że Grzegorz Schetyna w swoim wystąpieniu dokona oceny polityki Rosji wobec Ukrainy i powie o wpływie katastrofy smoleńskiej na stosunki polsko-rosyjskie. Ma poruszyć też takie kwestie jak przyszłość NATO, czy przyszłość europejskiej polityki sąsiedztwa i obrony.

Wystąpienie szefa MSZ w Sejmie ma rozpocząć się o godz. 13.00; po informacji planowana jest krótka debata; całość ma zająć ponad 5,5 godziny.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl