fot. Tomasz Strąg

Gdynia: Uroczystości pogrzebowe oficerów Marynarki Wojennej

W dniach 15 16 grudnia w Helu i Gdyni zostanie uczczona pamięć Trzech Wyższych Oficerów Marynarki Wojennej. Uroczystości objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

Na Cmentarzu Marynarki Wojennej w gdyńskiej klifie oksywskiej Kwatery Pamięci spoczną prochy Stanisława Mieszkowskiego, Jerzego Staniewicza oraz Zbigniewa Przybyszewskiego – ofiar stalinowskiego terroru.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się w najbliższy piątek o godz. 12:00 wystawieniem trumien oficerów MW RP w kościele pw. Bożego Ciała w Helu. Ostatnim punktem programu – w sobotę o godz. 12:30 – będzie natomiast uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Zostanie również wręczony przedstawicielowi rodziny akt pośmiertnego mianowania śp. kmdr. Jerzego Staniewicza na stopień kontradmirała.

W skład Komitetu Organizacyjnego uroczystości pogrzebowych wchodzą m.in.: Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz MON i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

RIRM

drukuj