fot. PAP

Wojska Specjalne zlekceważone przez Prezydenta

W Święto Wojska Polskiego Prezydent Bronisław Komorowski nadał stopnie generalskie i admiralskie dziewięciu oficerom. Jednak Wojska Specjalne zostały pominięte w nominacjach generalskich.

Wśród nominowanych zabrakło  przedstawiciela wojsk specjalnych – co jest niezrozumiałe mówi gen. Roman Polko – były dowódca GROM.

„Mówiono o tym, że stawiamy na ludzi z doświadczeniem. Zazwyczaj nominacje są podziękowaniem i wskazują kierunki rozwoju a u nas dzieje się inaczej. W tej chwili wojska, które wykonują 90 procent najtrudniejszej pracy poza granicami kraju i w Iraku i w Afganistanie czyli wojska specjalne cofają się do wczesnego etapu swojego rozwoju bo brak nominacji generalskich to nie można rozpatrywać w kategoriach osobistych rozpatrywać tylko w kategoriach uznania dla całego rodzaju sił zbrojnych” – powiedział gen. Roman Polko.

 

Ponadto gen. Roman Polko powiedział, że wojska specjalne nie tylko nie otrzymują wyróżnień, ale stają wręcz w obliczu kryzysu.

„Otrzymałem sygnały, że wojska są zagrożone, że to wojsko zamiast poczucia stabilnego rozwoju i wzmacniania tych kontaktów międzynarodowych, które udało się nawiązać, to wręcz stają w obliczu kryzysu. I tutaj widzę bardzo poważne zagrożenie, myślę, że mówiąc bezpośrednio to jest jakaś obsesja ministra Kozieja wprowadzania jakiegoś czysto teoretycznego modelu sił zbrojnych, które nie ma nic wspólnego z ta polska rzeczywistością, praktyką, która zupełnie nie docenia praktyki i doświadczenia sił specjalnych” – powiedział gen. Roman Polko.   

 

Nominacje otrzymali:

 

Na stopień generała dywizji:

generał brygady Janusz ADAMCZAK

generał brygady Ireneusz BARTNIAK

generał brygady Leszek SURAWSKI

 

Na stopień wiceadmirała:

kontradmirał Ryszard DEMCZUK

 

Na stopień generała brygady:

pułkownik Krzysztof MITRĘGA

pułkownik Wiesław ORKISZ

pułkownik Sławomir PĄCZEK

pułkownik Jarosław WIERZCHOLSKI

pułkownik Krzysztof ŻABICKI

 

 

Wypowiedź gen. Romana Polko:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj