Premier Włoch: Misja wojskowa w Nigrze wesprze walkę z przemytem migrantów

Premier Włoch Paolo Gentiloni powiedział w czwartek, że planowana przez jego rząd misja wojskowa w Nigrze jest odpowiedzią na prośbę tego kraju o wsparcie w zmaganiach z przemytem migrantów. Według włoskich źródeł kontyngent ma liczyć od 120 do 470 ludzi.

Na konferencji prasowej w Rzymie z okazji kończącego się roku premier powrócił do kwestii zapowiadanej misji wojskowej w Nigrze, o aprobatę dla której rząd zwróci się do parlamentu.

„Niger to kraj, który bardziej niż inne gotów jest współpracować w kwestii migracji, także dlatego, że jest państwem tranzytowym” i z racji swego położenia geograficznego znajduje się na „skrzyżowaniu dróg wielkich fal migracyjnych” – mówił Gentiloni. Tam również – zaznaczył – od lat utrzymuje się zjawisko przemytu ludzi.

Poza tym – przypomniał – w tamtym rejonie Afryki obecne są „różne formy dżihadystycznego terroryzmu”.

„Jeśli wniesiemy swój wkład w umocnienie tego kraju, spełnimy też święty obowiązek dla interesów Włoch” – dodał.

Premier wyjaśnił: „Udamy się do Nigru w odpowiedzi na prośbę tamtejszego rządu, skierowaną na początku grudnia”. Misja ta – ogłosił – polegać będzie na wsparciu w kontroli nad terytorium kraju i nad granicami oraz wzmocnieniu lokalnej policji.

Jak zaznaczył Gentiloni, podobne działania strona włoska podjęła wcześniej w Libii, skąd odpływają migranci wysyłani przez przemytników. Liczba przybyszów znacznie zmniejszyła się w ostatnich miesiącach w rezultacie współpracy włosko-libijskiej w walce z przemytem ludzi.

Według włoskich mediów wkrótce ma być gotowy rządowy dekret w sprawie afrykańskiej misji. Powołując się na źródła wojskowe, prasa podaje, że w stolicy Nigru, Niamey już obecna jest grupa specjalistów z Ministerstwa Obrony w Rzymie, gdzie prowadzi misję rozpoznawczą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl