fot. PAP/EPA

Węgry – Ruszyła budowa ogrodzenia na granicy z Serbią

Węgierskie wojsko rozpoczęło w poniedziałek rano budowę ogrodzenia na granicy z Serbią. Będzie miało ono na celu chronić Budapeszt przed napływem nielegalnych imigrantów poinformowała państwowa agencja MTI.

Prace ruszyły w miejscowości Morahalom, niedaleko Segedyna, na południu kraju. Wcześniej szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wyjaśnił, że budowa ogrodzenia, mierzącego 4 metry wysokości rozpocznie się w tym samym czasie w 10 miejscach najczęściej wykorzystywanych przez przemytników ludzi.

Koszt budowy płotu granicznego szacowany jest na 17,7 mln-35,4 mln euro.

Na początku lipca premier Węgier Victor Orban powiedział, że ogrodzenie, jakie jego kraj chce wybudować na granicy z Serbią, jest konieczne, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Zaprzeczył również, jakoby ta decyzja była wymierzona w południowych sąsiadów.

Policja węgierska zatrzymała w tym roku około 80 tys. migrantów i uchodźców, którzy w większości trafili na Węgry przez terytorium Serbii. Po złożeniu wniosku o azyl na Węgrzech większość z nich wyjeżdża do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zanim ich prośby zostaną rozpatrzone.

PAP/RIRM

drukuj