fot. PAP/Marcin Bielecki

Żołnierze wspierają walkę z epidemią koronawirusa

Wojsko jest aktywne na froncie walki z koronawirusem. Żołnierze obrony terytorialnej pomagają w budowie tymczasowych szpitali, transporcie środków medycznych oraz przy monitoringu kwarantanny. Niedawno otrzymali nowe zadanie – raportują o stanie wolnych łóżek w szpitalach.

Szpitale tymczasowe mają być czwartą, ostatnią linią obrony przeciwko epidemii. Ich budowa trwa w wielu miastach. Pomaga w tym wojsko – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Wojsko Polskie pomaga budować siedem szpitali tymczasowych oraz wspiera pracowników w 149 stacjach sanitarno–epidemiologicznych. Łącznie żołnierze pracują w ponad 600 szpitalach na terenie całego kraju – napisał na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

Na froncie walki z epidemią sporo zadań spadło na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich zaangażowanie przy budowie szpitali tymczasowych opiera się przede wszystkim na wsparciu logistycznym.

– Transport łóżek, transport respiratorów, rozstawianie, przygotowywanie miejsc. Zaangażowanie jest uzależnione niejako od potrzeb. (…) Ciężarówki, transport pewnych środków. Nasi żołnierze mają też uprawnienia do operowania wózkami widłowymi – powiedział rzecznik WOT, płk Marek Pietrzak.

W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia zmieniło sposób raportowania o liczbie wolnych łóżek w szpitalach. Wcześniej raportowanie odbywało się raz na dobę. Takie zadanie spadało na personel medyczny i pracowników szpitala. Teraz nastąpiły zmiany. Dlatego raportowanie o stanie łóżek to także jedno z zadań żołnierzy WOT-u.

– To jest raportowane minimum co trzy godziny. (…) Nasi żołnierze pojawili się w szpitalach, żeby odciążyć personel medyczny, który może skupić się na opiece nad pacjentami – zaznaczył płk Marek Pietrzak.

Oprócz tego żołnierze pomagają w punktach pobrań.

– Prawie tysiąc żołnierzy pomaga w codziennym funkcjonowaniu szpitala, w koniecznych czynnościach, np. pomagają przy przeniesieniu chorych, mierzą temperaturę – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Terytorialsi wspomagają także policję.

– Pomagają w monitoringu kwarantanny, przy którym nasi żołnierze zawsze pytają o stan zdrowia osób, które są w kwarantannie i o ewentualne potrzeby – wskazał kapitan Łukasz Wilczewski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze WOT z Łomży, we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej, dostarczają osobom na izolacji ciepłe posiłki.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl