fot. PAP/Leszek Szymański

Liczba chorych na koronawirusa nie spada

Bilans chorych na koronawirusa z ostatniej doby w Polsce to 380 nowych przypadków. Połowa z nich to mieszkańcy Śląska. W pozostałych województwach sytuacja jest obiecująca. Polska gospodarka powraca do życia. W poniedziałek wznowiono loty krajowe.

Epidemia koronawirusa na Śląsku wciąż jest poważna.

– Mamy bowiem dwie kopalnie, Zofiówka i Ziemowit, gdzie mamy zakażenia. To są dwa nowe zidentyfikowane ogniska – wskazał Wojciech Andruszkiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W pozostałej części kraju epidemia w dużym stopniu została już opanowana.

– Co do ognisk w innych województwach, to one w tej chwili praktycznie nie występują. Są to drobne przypadki w poszczególnych fabrykach, czy to w Małopolsce czy w Świętokrzyskim, jednak nie odnotowujemy tam większej liczby zakażeń – podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Dlatego większość restrykcji została już zniesiona, z jednoczesnym zachowaniem środków sanitarnych. Od poniedziałku dozwolone są m.in. loty krajowe.

– Trzydzieści lotów dziennie – tyle będzie się ich odbywać. To połączenia przede wszystkim z Warszawy do największych miast i portów lotniczych w Polsce – mówił wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Loty krajowe wykonywane są ze stolicy do Gdańska, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa, Krakowa, Szczecina i Zielonej Góry oraz z Krakowa do Gdańska.

Na lotniskach będzie obowiązywał reżim sanitarny – tłumaczył prezes portu lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

– Jak pamiętacie państwo początek pandemii, temperaturę mierzyliśmy wówczas ręcznie, w tej chwili jesteśmy wyposażeni w automatyczne systemy pomiaru temperatury. Kamery termowizyjne będą badać wszystkich, którzy wchodzą do terminala. Oczywiście wszędzie są środki dezynfekujące, to już jest powszechne – akcentował Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego Gdańsk.

– Każdy z nas będzie musiał mieć maseczkę. We wszystkich możliwych elementach kontaktu z całą załogą krakowskiego lotniska będzie to ograniczone do minimum, tam, gdzie dotychczas były otwarte przestrzenie teraz zastąpią je pleksy. Dystans będzie zachowany – dodał Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Decyzję w sprawie wznowienia lotów międzynarodowych rząd podejmie w ciągu kilku tygodni.

Tymczasem, na froncie walki z epidemią rząd nie rezygnuje z pomocy Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz żołnierze WOT pomogą w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Będzie to dotyczyło wsparcia sanitarnego, medycznego, logistycznego. Można powiedzieć, że ci wszyscy, którzy będą pod opieką Wojsk Obrony Terytorialnej, organizatorzy letniego wypoczynku, mają gwarancję bezpieczeństwa – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Wsparcie ze strony WOT-u będzie udzielane na wniosek służb sanitarnych lub wojewody

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl