MON podpisało umowy na system „swój-obcy” i inteligentny system minowania

Kolejne umowy zawarte przez Inspektorat Uzbrojenia są przykładem tego, że polska armia się zmienia i modernizuje – powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. W jego obecności w Ministerstwie Obrony Narodowej podpisane zostały umowy na dostawę systemu IFF, czyli identyfikacji swój-obcy oraz na realizację pracy rozwojowej programu Jarzębina-S.

System IFF ma dostarczyć Wojskowy Zakład Lotniczy nr 2 a za program Jarzębina-S mają być odpowiedzialne: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” i spółka MindMade.

Na briefingu prasowym wiceszef MON Bartosz Kownacki wyjaśniał znaczenie umów

Warta 67 mln zł umowa podpisywana z WZL-2 w Bydgoszczy – pozwala dostosować myśliwce MiG-29 – dobry, ale niestety postsowiecki sprzęt – do najwyższych wymagań NATO. Ważne, że wygrała to postępowanie polska firma, bardzo dobry zakład. Druga z umów to praca badawczo-rozwojowa nad zautomatyzowanym systemem ładunków wybuchowych, który ma zastąpić miny przeciwpiechotne, które zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, konwencją ottawską, nie mogą być stosowane, to jest umowa na 15 mln złotych – podkreślał Bartosz Kownacki.

Wiceminister obrony narodowej był też pytany o ostatni raport NIK-u dotyczący gospodarowania mieniem w jednostkach wojskowych. Powiedział, że podsumowuje on to, co w Polsce działo się w polskich siłach zbrojnych przez ostatnie 25 lat, bo – jak przypomniał – raport dotyczy lat 2014-16.

Wiceszef MON przyznał też, że dla rządu Prawa i Sprawiedliwości naprawa sytuacji jest ogromnym wyzwaniem, bo „nie da się w ciągu roku kupić systemu obrony powietrznej, samolotów, śmigłowców, czołgów, ale trzeba to robić systematycznie”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl