fot. https://twitter.com/JacekSiewiera

Polska zacieśni współpracę wojskową z USA?

Szef BBN, Jacek Siewiera, powiedział, że w Waszyngtonie rozmawiał o sytuacji na Ukrainie oraz polsko–amerykańskiej współpracy wojskowej. W Stanach Zjednoczonych Jacek Siewiera spotkał się m.in. z doradcą prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jack’iem Sullivanem.

Podczas konferencji po obradach szef BBN był pytany przez dziennikarzy, czy w rozmowie poruszono temat przystąpienia Polski do programu Nuclear sharing.

Omówiliśmy wszystkie aspekty zdolności obronnych NATO – odpowiedział.

– Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji na terenie Ukrainy, postępów armii ukraińskiej w walce z agresją Federacji Rosyjskiej, ale także omówienie prognoz, jakie pojawiają się zarówno po naszej, jak i amerykańskiej stronie w kontekście dalszego rozwoju sytuacji. To było bardzo dobre spotkanie, w którym uzyskaliśmy bardzo dobre oceny dotychczasowego działania, zaangażowania ze strony Polski dot. realizacji strategicznej relacji łączącej Polskę oraz Stany Zjednoczone. Omówione zostały także kwestie zakupów zbrojeniowych – mówił Jacek Siewiera.

Szef BBN dodał, że rozmowa dotyczyła również rosyjskich gróźb użycia broni jądrowej oraz oskarżeń Rosji wobec Ukrainy o planowanie prowokacji z użyciem „brudnej bomby”. Podkreślił przy tym, że choć NATO ma zdolności odpowiedzi jądrowej, to wszystkie wysiłki skupiają się na deeskalacji gróźb w tym obszarze.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl