Watykan: międzynarodowa konferencja ws. rozbrojenia nuklearnego

W Watykanie rozpoczyna się dziś dwudniowa międzynarodowa konferencja w sprawie rozbrojenia nuklearnego. Obrady zorganizowała watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

W debacie wezmą udział przedstawiciele NATO, ONZ oraz USA, Korei Południowej i Rosji. Obecni mają być również laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Z uczestnikami konferencji spotka się Ojciec św. Franciszek. Pod koniec października w watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka papież ostrzegał, że „ludzkości grozi samobójstwo” z powodu broni nuklearnej.

Historyk, prof. Mieczysław Ryba spodziewa się, że również podczas sympozjum papież Franciszek – podobnie jak jego poprzednicy – będzie wzywał do pokoju.

Przesłanie papieży od czasów encykliki Jana XXIII „Pacem in terris” jest dosyć jednoznaczne. Pokój jest ogromną wartością dla ludzkości i wojna we współczesnym wydaniu zagraża nie tylko lokalnie, ale również biorąc pod uwagę te możliwości śmiercionośne związane z wojną masowej zagłady istnieniu świata jako takiego. W tym względzie wydaje się, że papież Franciszek będzie starał się kontynuować tę myśl – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Delegat papieski ds. rozbrojenia nuklearnego ks. abp Silvano Tomasi w jednym z wywiadów podkreślił, że warto starać się o to, aby „bezpieczeństwa nie gwarantowała broń masowej zagłady, ale fakt, że nikt nie będzie mógł jej użyć”.

Dlatego, jak mówi ks. abp Tomasi, najlepiej byłoby, gdyby wszystkie państwa podpisały traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Podpisanie tego dokumentu przez kilka państw byłoby jednak bardzo ważne.

Obecnie broń nuklearną posiadają m.in.: Rosja, Chiny, Stany Zjednoczone i Francja.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl