fot. PAP/EPA

Kolejny dzień obrad Synodu Biskupów

Od 4 do 25 października obraduje w Watykanie XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów. Hasło Synodu to powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym.

To drugi tydzień obrad Synodu Biskupów o rodzinie. Podczas prac Ojcowie Synodalni zwracają uwagę na trudności, z którymi muszą się zmierzyć współczesne małżeństwa i rodziny.

– Jeśli rodzina naucza wartości, społeczeństwo, Ojczyzna także naucza tych wartości. Według mnie, wszystkie dramaty na świecie zależą od rodziny. Trzeba ocalić rodzinę. Rodzina musi pozostać naturalną szkołą wartości; dla chrześcijan domowym Kościołem – wskazywał ks. kard. Bechara Boutros Rai – Maronicki Patriarcha Antiochii w Libanie.

Dlatego tak ważne jest wsparcie Kościoła dla rodzin. Tu, jak mówi ksiądz arcybiskup Zbigniew Stankiewicz, Metropolita Rygi potrzebne jest bycie twórczym w poszukiwaniu tego, w jaki sposób ewangelizować młodego człowieka.

– Na Łotwie jeszcze w 12 krajach jest taki ruch, który przekształcił się już w Stowarzyszenie „Spotkania Małżeńskie”. Założone w Polsce, ale na Łotwie tak dobrze chwyciło, że w chwili obecnej para z Łotwy jest odpowiedzialna za ten Ruch na całym świecie – informował ks. abp Zbigniew Stankiewicz, Metropolita Rygi.

Podczas Synodu Ojcowie Synodalni i biskupi wystosowali także list do Ojca Świętego Franciszka.

– Ten list w zasadzie dotyczy metodologii obecnego Synodu i nawet poprzedniego, gdyż jest istotna zmiana. Kiedyś trzeba było napisać krótko brzmiące propozycje, które przedstawiało się Ojcu Świętemu do końcowego dokumentu zwanego „adhortacją apostolską”. Dzisiaj mamy wypracowywać tzw. „modi”. Są to dłuższe teksty, które opisują pewne sytuacje, i które coś proponują, ale nie wiadomo, czy będą materiałem do dokumentu końcowego Ojca Świętego i czy Ojciec Święty podpisze się pod dokumentem wypracowanym przez sam Synod – podkreślił ks. abp Henryk Hoser.

W czasie trwania prac synodalnych każdego dnia w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej Santa Maria Maggiore w Rzymie trwa modlitwa w intencji Synodu. Każdy z nas może także za pośrednictwem specjalnej strony włączyć się w duchową adopcję biskupa – uczestnika Synodu i wziąć go pod swoją opiekę modlitewną.


TV Trwam/RIRM

drukuj