fot. Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik / Niedziela

Ostatnie grupy księży biskupów spotkają się z Ojcem Świętym

Dobiega końca wizyta „ad limina Apostolorum” polskich księży biskupów w Watykanie. Grupy biskupów odwiedzą dziś kongregacje: ds. Ewangelizacji Narodów i Edukacji Katolickiej. Ostatnie grupy księży biskupów spotkają się też z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Ojciec Święty wczoraj spotkał się na audiencji z wszystkimi członkami KEP. W słowie przekazanym biskupom postawił przed nimi zadania: troski o rodziny, katechezę, która powinna kształtować osobistą relację z Bogiem, troski o dobrą formację ludzką i duchową seminarzystów, oraz o powołania zakonne i ludzi ubogich.

– Jesteście wezwani, aby budować jedność i pokój zakorzenione w miłości braterskiej i by wszystkim dać tego podnoszący na duchu przykład – podkreślił Ojciec Święty.

Przewodniczący KEP ks. abp Józef Michalik po spotkaniu powiedział, że Ojciec Święty przekazał wiele ważnych słów wskazujących drogę duszpasterstwa w Polsce.

Ojciec Święty zauważa wielkie wysiłki konferencji episkopatu, a raczej Kościoła w Polsce, bo Kościół w Polsce to nie tylko biskupi, ale wszyscy, którzy włączają się do dawania świadectwa wierze i Ewangelii. Jest to refleksja Ojca Świętego po spotkaniu z poszczególnymi pięcioma grupami księży biskupów. Widać, że Ojciec Święty ma doskonałe rozeznanie, doskonałą pamięć, bo w czasie tego prywatnego, krótkiego spotkania dawał znaki, że pamięta niektóre elementy z tego naszego spotkania – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Ks. abp dodał, że pozostaje nam wsłuchać się w głos Ojca Świętego, głos kardynałów z poszczególnych dykasterii żeby rozpocząć z nowym zapałem świadectwo Ewangelii w Polsce.

Obyśmy próbowali być wierni, coraz wierniejsi tym wyzwaniom, które niekiedy są trudne do przyjęcia przez współczesny świat. Ten świat jest przecież po to, żeby go kochać, żeby go podnosić wzwyż, zachęcać do refleksji nad tym celem wyższym, jaki każdy z nas ma, czyli zrealizowaniem człowieczeństwa odkupionego przez Chrystusa – dodał ks. abp Józef Michalik

Poprzednia wizyta polskich biskupów „ad limina Apostolorum” miała miejsce osiem lat temu.

RIRM

drukuj