Spotkanie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

Działalność duszpasterska i ewangelizacyjna w środowiskach polonijnych, II Kongres Młodzieży Polonijnej (28 lipca – 5 sierpnia) i planowane obchody 100-lecia niepodległości przez Polskę w środowiskach polonijnych były tematami obrad Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Miały one miejsce 16 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza.

Kontynuacją obrad będzie spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które potrwa do niedzieli, 18 lutego.

W czasie spotkania Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą podsumowano główną działalność duszpasterską i ewangelizacyjną w środowiskach polonijnych, m.in. omówiono kongresy nowej ewangelizacji, które odbyły się ubiegłym roku w Anglii, Francji i Niemczech. Tematem spotkania był też planowany na przełomie lipca i sierpnia 2018 roku II Kongres Młodzieży Polonijnej.

Członkowie Komisji omówili także planowane w środowiskach polonijnych obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym posiedzenia był ks. bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn (NY USA), który podzielił się doświadczeniem działalności środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych.

W posiedzeniu wzięli udział: przewodniczący Komisji ks. bp Wiesław Lechowicz, członkowie Komisji: ks. bp Tadeusz Bronakowski, ks. bp Tadeusz Lityński, ks.bp Krzysztof Zadarko oraz konsultorzy: ks. Stanisław Budyń, rektor PMK w Niemczech, ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK we Francji, ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Roman Dzwonkowski SAC, prof. dr hab. KUL, s. Ewa Kaczmarek MChR, przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP i ks. Stefan Wylężek, rektor PMK w Anglii i Walii.

Kontynuacją piątkowych obrad jest weekendowe spotkanie Prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Rozpoczęło się ono w piątek wieczorem Mszą świętą w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. W sobotę członkowie Prezydium spotkają się z metropolitą warszawskim ks. kard. Kazimierzem Nyczem oraz sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski ks. bp. Arturem G. Mizińskim. Obrady zakończą się w niedzielę po południu.

Episkopat.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl