Komunikat BP KEP: In vitro NIE jak Holokaust

1. Szanowni Państwo, na Państwa portalu www.newsweek.pl został umieszczony tytuł „Abp Gądecki: In vitro jak Holocaust”. Choć Państwo dają w tekście fragment wywiadu, to powyższy tytuł przeczy treści tegoż wywiadu, gdzie zostało jednoznacznie i wyraźnie powiedziane: „W kwestii in vitro nie ma mowy o podobnym rozmiarze przestępstwa”.

2. Kontekst wypowiedzi jest następujący: „Wszystkie dziedziny życia ludzkiego są albo moralne albo niemoralne. Nie ma czegoś takiego jak polityka, która abstrahuje od moralności. Kiedy Hitler podejmował decyzję o eksterminacji Żydów, to była to decyzja polityczna a zarazem moralna. Zaciągnął moralną winę. W kwestii in vitro nie ma mowy o podobnym rozmiarze przestępstwa, ale istnieje podobnie moralny aspekt tej sprawy; ochrona poczętego życia ludzkiego. Złe prawo kształtuje złe obyczaje. Przyzwalać na złe prawo, oznacza, zgadzać się na zło; na złe obyczaje”.

3. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski od lat jest zaangażowany w dialog z Judaizmem. To właśnie ks. abp Gądecki jest inicjatorem Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, był wieloletnim konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami, był też wieloletnim przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i dobrze rozumie różnicę miedzy Holokaustem, a innymi przestępstwami przeciwko życiu ludzkiemu.

ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Kopia: Anna Azari, Ambasador Izraela w Polsce oraz Rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski

Do: Redakcja portalu www.newsweek.pl

Warszawa, dn. 4 września 2015 r.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl