Ks. abp J. Michalik: „To przez rodzinę może odrodzić się Polska”

Zakończyła się 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wierni modlili się w intencji rodzin oraz poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci w Polsce i na całym świecie.

Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział 18 lat temu w Kaliszu: „Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Dlatego tak ważne jest budowanie kultury życia”.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Józef Michalik. Metropolita przemyski podkreślił rolę odpowiedzialnych polityków, mediów oraz chrześcijańskich rodzin w krzewieniu i obronie „cywilizacji życia”. Ksiądz arcybiskup wskazał, że w Europie i świecie trwa walka duchowa.

Historia dobitnie dowiodła, że prowadzenie wojny z Bogiem w celu wyrzucenia Go z serc ludzi prowadzi ludzkość przerażoną i zabiedzoną w stronę wyborów bez przyszłości. Wiemy, że ilekroć próbowano zastąpić prawo Boże prawem ludzkim, niezgadzającym się z prawem Bożym, klęskę ponosił człowiek i ludzkość. Mamy tu przykład w komunizmie i w nazizmie. Nie miano przecież podstaw do osądzenia morderców Żydów, Polaków i innych ofiar hitlerowskich czasów, jak oparcie się na prawie natury, na prawie Bożym. Dzisiaj zaś wmawia się nam, że prawo natury się nie liczy. Próbuje się nam wmówić, że człowiek indywidualnie, sam zdecyduje, co jest dobre, a co złe – podkreślił ks. abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski wezwał wszystkich do obrony wartości, jaką jest rodzina. „To przez rodzinę może odrodzić się Polska” – dodał.

Pamiętajmy, że rodzina jest wielką wartością. Ona nie tylko daje życie, ona formuje człowieka i jest w stanie goić rany, przebacza. Nawet wyrodne dziecko znajduje miejsce w rodzinie. Nawet więzień, który ma dokąd wrócić, ma motyw życia. Nawet syn marnotrawny czy córka marnotrawna, która może się odwołać do ojca czy do matki, ma się na kim oprzeć. Myślę, że to jest właśnie ta szkoła, a jednocześnie miejsce, gdzie odrodzić się może wszystko, co zaginęło; gdzie trzeba inwestować naszą nadzieję – tłumaczył ks. abp Józef Michalik.

Za udział w pielgrzymce i modlitwę w inwencji życia wszystkim przybyłym do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podziękował o. Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja zwrócił uwagę na szczególną rolę ks. abp. Józefa Michalika w walce o miejsce na multipleksie dla Telewizji Trwam.

Nawet jeżeli ktoś nie uznaje prawdy, to trzeba prawdę głosić, bo tylko prawda nas wyzwala. Tylko prawda jest siłą pokoju, tylko w prawdzie jest spokojne sumienie i dobra wieczność. Za to wszystko dziękujemy. Podczas niedawnych procesów (red. pozew feministki Małgorzaty Marenin) w duchu byliśmy z księdzem arcybiskupem, ale zawsze jesteśmy. Dziękujemy również, że pod przewodnictwem księdza arcybiskupa cały Episkopat występował, by Telewizja Trwam była na multipleksie – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Transmisję 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przeprowadziły Radia Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj