fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

M. Jurek: Prawo do życia to nie postulat światopoglądowy

„Prawo do życia to nie postulat światopoglądowy, tylko w szerokim zakresie element polskiego prawa państwowego” – mówił Marek Jurek podczas 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Europoseł wygłosił konferencję pt. „Co  i w jaki sposób  trzeba ocalić dziś dla dobra rodziny i społeczeństwa jutra?”

W trakcie wystąpienia przed Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu europoseł Marek Jurek zwracał uwagę na polskie ustawodawstwo prawne dot. życia i rodziny (m.in. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży), które choć nie jest idealne, zawiera wiele elementów chroniących życie. „Trzeba po nią sięgać” – apelował eurodeputowany Prawicy Rzeczypospolitej.

Musimy sobie uświadomić, że cywilizacja życia to nie tylko zbiór wartości, ale zbiór zasad prawnych, których konsekwentnie w procesie politycznym trzeba bronić. Człowiek do swojego fizycznego istnienia – do obrony życia, zdrowia i własności – potrzebuje państwa i prawa. Ci najsłabsi szczególnie potrzebują państwa i prawa, bo oni najbardziej potrzebują ochrony – podkreślał Marek Jurek.

Eurodeputowany przypomniał sprawę prof. Bogdana Chazana, którego oskarżono o naruszenie prawa. „Usunięcie go z pracy było kolejnym elementem demontażu polskiego dorobku prawnego służącego ochronie życia najsłabszych” – wskazywał polityk.

On nie działał tylko w imię normy etycznej przeciwstawionej przepisowi prawa. On bronił normy etycznej i prawa. (…) Zbrodnia aborcji – tam, gdzie jest tolerowana czy dopuszczana – nigdzie nie jest uznana za praktykę medyczną. Lekarz ma obowiązek poinformować, jeżeli sam się nie podejmuje przeprowadzenia jakiegoś działania medycznego, że ktoś inny może go dokonać. (…) Operacja oka, serca, amputacja itd. to praktyki medyczne, ale nie zabicie dziecka niepełnosprawnego. To jest praktyka sui generis, praktyka zła, godząca w wartość chronioną przez prawo. Profesor jej bronił i na szczęście sądy to uznały – tłumaczył przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej.

Marek Jurek skomentował także przepisy wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia dot. preparatu ellaOne. Przypomnijmy, że środek jest dostępny bez recepty, a mogą zakupić go osoby, które ukończyły 15. rok życia.

Komisja Europejska zdaje sobie sprawę z kontrowersji moralnych, jakie budzą środki wczesnoporonne i respektuje prawo rządów do stosowania bardziej restrykcyjnych przepisów narodowych i do odmawiania dystrybucji tego preparatu (…) To jest środek sprzeczny z polskim prawem – wskazywał eurodeputowany.

Mówiąc o koniecznych działaniach dot. ochrony życia, Marek Jurek zwrócił uwagę na misję podejmowaną przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. „Musimy przede wszystkim usunąć to, co zepsuto w zakresie prawa do życia, praw rodziny, praw wychowawczych w ostatnim okresie” – podkreślił europoseł.

Podziękowania należą się Radiu Maryja, Telewizji Trwam, diecezjalnemu Radiu Rodzina za to, że możemy być razem – trzeba umacniać opinię chrześcijańską i wszystkie instytucje, dzięki którym można nas słuchać; dzięki którym ta opinia istnieje. Powiem jednak więcej – trzeba tworzyć silną opinię chrześcijańską w wymiarze europejskim. (…) Państwo musi odróżniać to, co jest moralnie dobre w życiu społecznym np. rodzinę. To jest najważniejsza kompetencja polityczna – umiejętność rozróżniania dobra od zła i odwaga stanięcia po stronie dobra przeciwko złu. Odwaga mówienia tam, gdzie inni milczą. Państwo musi odróżniać rodzinę od tego, co rodzinie zaprzecza – dodał Marek Jurek.

Rodzina Radia Maryja po raz kolejny zawierza św. Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych. Pod hasłem „O budowaniu kultury życia” odbywa się 10. Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Kalisza.

RIRM

drukuj