fot. episkopat.pl

KEP zaprezentuje dziś „Narodowy program trzeźwości”

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zostanie dziś zaprezentowany „Narodowy program trzeźwości”. Dokument został ogłoszony we wtorek.

Spożycie alkoholu rośnie z roku na rok. Szacuje się, że statystyczny Polak wypija 10 litrów czystego spirytusu rocznie. Około miliona osób jest uzależnionych od alkoholu, a 2-3 milionów osób regularnie się upija.

Interwencji dotyczących osób nadużywających alkohol niestety przybywa – zaznaczył Przemysław Piwecki ze straży miejskiej w Poznaniu.

– Oni dopuszczają się różnych rzeczy – jest to dewastacja mienia, są to bójki, pobicia. Nikt trzeźwy nie niszczy kwietników, nikt trzeźwy nie łamie drzewek, nikt trzeźwy nie wybija bez powody szyb wystawowych – wskazał Przemysław Piwecki.

Dochodzi do tego, że ci, którzy mieszkają w centrum miasta wieczorami boją się wyjść na ulice. Za taką sytuacją opowiada m.in. duża ilość punktów, w których można kupić alkohol – powiedział Szymon Szynkowski, poseł PiS.

– To, co dzieje się w centrach dużych miast, takich jak Poznań, Wrocław, Kraków, Warszawa, w związku z dużą ilością sklepów sprzedających alkohol, jest nie do zaakceptowania – Szymon Szynkowski.

Dlatego zmieniły się przepisy. Teraz to samorządy będą mogły ograniczyć sprzedaż alkoholu, szczególnie w najbardziej niebezpiecznych miejscach. Dodatkowo nowe przepisy dają możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu między godz. 22.00 a 6.00 – powiedział radny urzędu miejskiego w Poznaniu Mateusz Rozmiarek.

– Zgłaszane to było wielokrotnie na sesjach rad miasta, rad gmin. I w tej chwili wreszcie PiS zajęło się tym problemem – podkreślił radny PiS.

Nadmierne spożywanie alkoholu to także dramat wielu rodzin. Aby walczyć z alkoholizmem, zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości przygotował „Narodowy program trzeźwości” – poinformował ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

– Niech ten program będzie mobilizacją dla wszystkich osób, środowisk i instytucji, które mogą i powinny troszczyć się o trzeźwość narodu. Niech stanie się źródłem inspiracji do konkretnych działań. Niech stanie się zarzewiem walki o duchową wolność wszystkich Polaków – zaznaczył ks. bp Bronakowski.

Wolność jest bowiem największym owocem trzeźwości. Jej osiągnięcie jest bardzo ważne dla przyszłości naszego narodu – dodał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

– Żeby ostatecznie odnieść zwycięstwo i żeby naród Polski nie był narodem niewolników wewnętrznych i żeby mógł stać na przedzie i pokazywać, że trzeźwość jest możliwa i daje wyzwolenie – wskazał ks. abp Gądecki.

„Narodowy program trzeźwości” ma być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj